İstanbulun Fethini Konu Alan Fetih 1453 Filmi
5 1

İstanbulun Fethini Konu Alan Fetih 1453 Filmi

  1545 İzlenme 13.3.2017 1
İstanbulun Fethini Konu Alan Fetih 1453 Filmi
Resmi Büyüt
2012 senesinde yayına giren yönetmenliğini Faruk Aksoy'un yaptığı ve dünyada bir çok ülkede vizyona giren film oldukça maaliyetli bir Türk filmidir. Filmi izledikten sonra sinema sektöründe ne kadar geride kaldığımızı anlayabiliyoruz.

Fetih 1453 filminin Fatih Sultan Mehmet'in, Peygamber efendimiz (s.a.s) müjdelediği istanbulun fethini vurguluyor. Genç yaşına rağmen çıktığı tahta zekasıyla kalmayı başarıyor ve kendi ordusuna, kendi gücünü inandırıyor. Ve iki kere denediği surlarını yıkmış girişimini, gemileri karadan yürüterek başarıyor. Bu filmin surlarının anlattığı cesaretin, inanmanın çok önemli olduğunu bizlere gösteriyor. Ulubatlı Hasan'ın tarafından dizayn edilen senaryo oldukça ilgi çekmiştir. Savaş sahneleri, gemi sahnesi ve efektleriyle de izleyicilerin dikkatlerinden kaçmamıştır. Ulubatlı Hasan'ın filmin son sahnesinde bayrağı surlara dikmesi sinemaseverlerin gözyaşlarına boğulmasına sebep olmuştur. Filmde hristiyanlar ile rumlara hakaret edildiği düşüncesinden olan bazı kişiler eleştiri yağmuruna tutmuştur. Birçok yazar, devlet adamı ve hollywood yıldızlarının da olumlu yani beğendiğine dahil eleştiriler almıştır. Bizans İmparatorluğunu yıkan ve imparatorluğuna katan Fatih S. Mehmet karakterinde Devrim Evin, Ulubatlı figüründe ise İbrahim Çelikkol kendine yer edinmiştir.

Bu film gelecekteki büyük bütçeli efektli ve aynı zamanda tarihimizi doğru anlatmamıza vesile olacaktır. Atalarımızın bizim için yaptığı herşeyi yeni nesile göstermek için böyle filmlerin devam etmesini diliyoruz bu filmi kaçırmamanızı ve izlemenizi tavsiye ediyorum.


YORUMLAR (0)