2005 Yapımı Babam ve Oğlum Filmi
5 1

2005 Yapımı Babam ve Oğlum Filmi

  2014 İzlenme 9.3.2017 16
2005 Yapımı Babam ve Oğlum Filmi
Resmi Büyüt
Babalar genelde sert görünselerde evlatları için yapamayacakları şey yoktur Babam ve Oğlum filminde de gördüğümüz gibi sevgisini belli etmese de içten içe ne kadar sevdiğini görmekteyiz.

12 Eylül darbesinde başlayan hikayede eşini darbeden dolayı hastaneye yetiştiremeyen ve doğumda eşini kaybeden Sadık, oğlu ile tek başına kalmıştır ve oğlunu tek başına büyütmüştür. Gençliğinde birçok siyasi olaylardan dolayı işkence gördüğü için iç organları ağır hasar görmüştür ve fazla ömrü kalmamıştır oğlunu sahipsiz kalmaması için anne ve babasının yanına bırakmayı düşünür ve oğlu Deniz ile birlikte babasının egede bulunan çiftlik evine giderler asıl film bundan sonra başlar.

Babası ile eskiden beri hiç anlaşamazlar ve araları bozuktur yıllar sonra ilk kez karşılaşmalarına rağmen aralarındaki buzlar erimez ve soğuk rüzgarlar eser. Ama Sadık'ın oğlu Deniz'i bırakacak başka yeri yoktur. İlerleyen günlerde Deniz'e ısınan dedesi biraz olsun yumuşar ve torunuyla ilgilenmeye başlar. İlerleyen günlerde babası ile baş başa kalan Sadık babasıyla yüzleşir ve ona öleceğini söyler ve Deniz'e sahip çıkmasını ister sonra fenalaşan sadık hastaneye kaldırılır. İki baba içinde zor günler bundan sonra başlar biri yıllardır, bir sinir uğruna oğlundan uzak kalan baba diğeri annesiz kalan oğlunun birde babasız kalacak olması ve onun büyüdüğünü göremeyecek olması duygu dolu anlara sahne olan filmde Sadık'ın babası ve oğlu arasında geçen zor ve duygusal bir hayatı konu alan film milyonlarca kişi tarafından izlenerek Türk sinemasında unutulmayacak filmler arasında yerini almıştır.Yayınlandığı yıl birçok sinema ödülününde alan film kesinlikle izlenmesi gereken drama filmleri arasında yerini almıştır.

(Özellikle filmin sonlarına doğru Sadık'ın cenaze nakli esnaasında babası Hüseyin ağa, aracı durdurur ve araçtan inerek şu sözleri söyleyerek ?N'olur, on beş yıl... beş yıl önce kollarımı şöyle açaydım da, gitme, gitmee diyeydim? sahnesi muhtemelen biraz olsun herkesi ağlatmış duygulandırmıştı.)


YORUMLAR (0)