İnsanlığın Ölmediğini İspatlayan İyi İnsanlar
5 1

İnsanlığın Ölmediğini İspatlayan İyi İnsanlar

  1431 İzlenme 8.3.2017 15
İnsanlığın Ölmediğini İspatlayan İyi İnsanlar
Resmi Büyüt
Bu videoyu kaç defa izledim bilmiyorum fakat beni oldukça etkilediği kesin. Günümüzde dünyada giderek artan savaş, masum insanların ölmesi gibi kötü durumların asıl sebebi insanların "kafalarındaki savaş" diyebilirim aslında.

Günümüz modern kültürünün empoze ettiği "sürekli kazan" ve "kazanma yolunda herşey mübahtır" mantığı, insanlığa büyük zararlar verdi ve vermeye de devam ediyor. Gelişen ve değişen dünyada teknolojiyi, yenilikleri kazanıyoruz belki ama kaybettiğimiz birşey var. O da maalesef insanlığımız. Hangi inançtan olursak olalım hepimiz bu dünyada sonsuza kadar yaşamayacağımızı biliyoruz, şu kısa ömürde insanlığın, kardeşliğin, yardımlaşmanın değerini iyi anlarsak, dünya çok daha yaşanabilir ve güzel bir yer olacak diye düşünüyorum. Bu video da bana bunları hatırlatıyor, bize hızla kaybettiğimiz insanlığımızın önemini vurguluyor. Her birey önce kendine sonra diğer insanlara saygı duyarsa eğer dünya bambaşka bir yer olacaktır. Videoda bahsedilen "iyi insanlar" da bunu başarabilen kişiler. İyi insan olabilmemiz ve birlikte daha güzel bir dünyaya sahip olabilmemiz dileğiyle. İyi insan olmak, ideal insan olmak gibi kavramlar mutlaka kişiden kişiye değişecektir, Herkes icin tek bir doğru olması mümkün değil fakat "saygı" bizim ortak doğrumuz olmalı diye düşünüyorum, yani karşımızdaki insanın dinine, mezbebine, ırkına, siyasi görüşüne ve başka özelliklerine bakmadan, o kişiye sadece insan olduğu için değer vermeliyiz. Psikolojik danışmanlık öğrencisiyim ve bu konuyla ilgili yazarken derste öğrendiklerim de bana ilham veriyor. Derslerde de hocalarımızın bahsettiği önemli bir konu var. Empati kurabilmek. Yani karşımızdaki kişileri anlamaya calışmak, kendimizi onların yerine koymak. Bu videodaki insanlar da bunu yapıyorlar ve dünya güzelleşiyor.

Dünyada hala bir yerlerde küçücük çocuklar açlıktan ölüyorsa bu hepimizin ayıbı. Bu ayıbı düzeltmenin yolu da insanlığı, empatiyi kavrayabilmemizden geçiyor.


YORUMLAR (0)