Osmanlıdan Günümüze Gelemeyen 5 Eser
5 1

Osmanlıdan Günümüze Gelemeyen 5 Eser

  1421 İzlenme 18.8.2016 1
Osmanlıdan Günümüze Gelemeyen 5 Eser
Resmi Büyüt
Zaman için 3 ayrı ana terim söyleyebiliriz: dün, bugün ve yarın. Dün geçmişte kalmış, bugün yaşanan yarınsa bir muammadır. Yarınımızı ve bugünümüzü iyi yaşayabilmek adına geçmişimizden büyük dersler çıkarmalıyız. Bunu sadece kendi kişisel meselelerimiz üzerine değil, uluslararası düzeyde de bu şekilde olmalıdır. Unutulmamalıdır ki geçmişinden ders çıkarmayan nice insanlar ve milletler aynı durumu birçok kez yaşamaya mahkumdurlar. 

Önceleri şu an üzerinde yaşadığımız topraklarda nice devletler ve milletler var olmuştur. Özellikle konar-göçer bir yaşam tarzını kendine benimsemiş olan Türk milleti farklı farklı coğrafyalarda ikamet etmişler o yerleri her açıdan etkilemişlerdir. Böylesi bir durumda uygurlar, hunlar gibi bazı milletleri dışında bırakabileceğimiz devletler haricinde Türk devletleri kalıcı eserler bırakmamışlardır. Nitekim ilerleyen zamanlarda islamiyetin, ekonomik yaşamın ve diğer milletlerin de etkisinde kalarak yerleşik yaşama geçmişlerdir. Gazneliler, Karahanlılar, büyük ve anadolu selçukluları, anadolu beylikleri ve en önemlisi osmanlı devleti deyim yerindeyse dönemlerine damga vurmuş, nitelikli, sıradışı, toplum ihtiyaçlarını birebir gözeten bilimsel, edebi ve mimari eserleri biz torunlarına armağan etmişlerdir. 

Malesef kimi eserler yüzyıllara, iklim şartlarına, deprem gibi doğal afetlere ve biz insanların tahribatlarına maruz kalmış, yıkılmışlardır. Özellikle artık eskidi, işlevini yerine getiremiyor ya da modern yapıların içersinde kendine yer bulamaz denilen eserler yıkılmış ve yıktırılmaktadır. Mimar Sinan'ın dediği "eskinin yeniye değil yeninin eskiye tabi olması gerekir" sözünü hiçe sayanlar nadide eserleri coğrafyalardan silmiştir.

Unutulmamalıdır ki yerle bir edilen taş, kerpiç ve tuğla değildir. Asil milletlerin bizlere bıraktığı muazzam ve yüce geçmişimiz yerle yeksan edilmiştir. Son yıllarda artan bu tahribata dikkat çekmek ve toplum duyarlılığını arttırmak adına biz de osmanlının yıkılan güzide eserlerinin bazılarını siz takipçilierimize sunuyoruz.


YORUMLAR (1)

  1. tsubasa
    24.8.2016 14:40:37

    Topçu kışlası, yeniden taksim meydanına yapılacakmış.