Basketbolda Ribaunt Nedir ve Nasıl Alınır
5 1

Basketbolda Ribaunt Nedir ve Nasıl Alınır

  3423 İzlenme 5.3.2017 20
Basketbolda Ribaunt Nedir ve Nasıl Alınır
Resmi Büyüt
Basketbolda çok duyduğumuz terimlerden biri olan ribaunt nedirribaunt nasıl alınır bu videoda ve yazıda bulabilirsiniz. Ribaunt top potaya değdikten sonra sayı olmadan kontrolünün sağlanmasına denir. Hücum ve savunma ribaunt'u olarak ikiye ayrılır. Ribauntu özellikle uzun boylu oyuncular almaktadır. Sebebi ise öbürlerine göre avantajlı olduğu uzun boyu ve kolları ile yaparlar. Ayrıca kısa boylular ise ribaunt almasına sebep olur ve ribaunta yardımcı olmasını sağlaması lazım.

Savunma ribauntu rakibe skor üretmesi için tek fırsat vermeniz ve hücum sırasının size geçtiği anlamına gelmektedir. Savunma ribaunttuna önem veren koçlardan olan Obradovic pota altında Ekpe Udoh, Jan Vesely ve Obradovic'in sistemine çabuk uyum sağlayan Ahmet Düverioğlu ile ribauntlar konusunda ligimizin ve Euroleague'in en önde gelen takımlarından olmayı başarmıştır. Bir diğer Euroleague temsilcimiz Galatasaray Alex Tyus ve Tibor Pleiss dışında pota altı oyuncusunun olmayışından ve çoğu maçta Tibor Pleiss erken faul problemine girmesinden dolayı ribauntlar konusunda sıkıntı yaşadığını ve bunun faturasını Euroleague de nasıl ödediğini görüyoruz. Genelde sete set oynayan takımlar 2 oyuncu ile hücum 3 oyuncu ile savunma ribauntuna girerler ve bu tarz oynayan takımların maçları az skorlu geçer maçın icinde kalmayı başarırlar. Fast break oyun sisteminde oynayan takımlar ise hücum ribauntuna çok fazla girmezler ve bu takımların maçları çok skorlu geçer bir anda farkı 15-20 sayılarda görebilirler ve oyundan koparlar.

Amerikan Basketbol Ligi (NBA) de çoğu takım fast break oyun sisteminde oynar ve çok skorlu geçer maçlar bu lige ilginin başlıca sebeplerinden biride budur. 2011 senesinde kadrosunda Lebron James, Dwyane Wade, Chris Bosh gibi yıldızlar bulunduran Miami Heat 7 hücum ribauntu sonrası bulduğu sayıda basketbol severlerin hafızalarına kazınmıştır.


YORUMLAR (0)