Ofsayt Nedir?
5 1

Ofsayt Nedir?

  2237 İzlenme 27.2.2017 2
Ofsayt Nedir?
Resmi Büyüt
Dünyanın en sevilen, en popüler oyunu futboldur. Binlerce insan bir stada doluyor. Hep birlikte seviniyorlar, hep birlikte üzülüyorlar. Belki de futbolu bu kadar sevilmesinin nedeni budur bir taraf aynı anda sevinirken diğer taraf aynı anda üzülüyor. Ha üzülüyor dedim ama futbolda üzülmek bile bir haz. Futbol ne garip birşey  dimi bunca insanın hayatına bu kadar etki eden bir oyun daha olmadı, olamazda. Eee böyle etkili bir oyunun elbette bir kuralları var. 

Kısacası ofsayt nedir sizlere anlatalım; Ayaktopunda, top rakip kaleye doğru giderken, diğer rakip kaleye hucüm eden kulübün futbolcularından 1'inin, kaleciyle arasında karşı rakipten herhangi bir futbolcu olmaması durumu.

Ofsaytı biraz daha mizaha vurursak. Ofsayt dendiği zaman futboldan sonra kadınlar akla gelir. Bir kadına ofsayt anlatmak. İşte bu dünyada kimsenin beceremediği birşey. Ki ofsaytı kadınlar anlamıyor değil, ofsaytı anlatmak dünyada ki en zor şey olabilir. Ben anlatacak olursam A kulübün herhangi bir futbolcunun B kulübünün yani rakip kalecisine en yakın B takım oyuncusundan daha yakın olduğu anda A takımından birinin topu o oyuncuya attığı an. Şunu yazarken bile binlerce insanın anlamayacağını biliyorum. İşte bir kural bir oyuna ancak bu kadar etki eder. Bu da futbolun bu kadar büyük bir oyun olmasından kaynaklanıyor. Bana göre futbolun en önemli kuralı ofsayttır. Bir oyuna bu kadar etki eden bir kural daha yok galiba. İki takımın kaderini etkileyen en katı kural. Futbolun hatalar oyunu olmasında ki en büyük etken. Düşünsenize dünya kupası iki ülke kupa için final maçı oynuyor. Bir takım gol atıyor tam sevinecekken yan hakem çat diye bayrağı kaldırıyor. Ne acı verici o ülke için gol diye sevinirken ofsayt diye üzülürsünüz yani bir kaç saniye içinde iki farklı duyguyu yaşıyorsunuz. Ne garip. Hele hatalar, golü attınız ofsayt yok ama yan hakem ofsayt dedi. Bu da en acısı işte bir ülkenin kaderiye oynanıyor ama elden hiç bir şey gelmiyor. Bu da futbolun içindeki holiganizmi arttırıyor. Malesef bunlar yaşanıyor. Yan hakem belki o hatayı yapmak istemezdi ama bunu kimse bilemez. Futbolun hatalar oyunu olduğuna bir kanıt daha. 

Ofsayt ve futbol bence ne olursa olsun ayrılmamalıdır. Neden mi? Çünkü ofsayt futbolun bütün dinamitlerini belirliyor ve ofsaytı çok daha heyecan verici bir hale getiriyor. Ofsayt olmasa belki de bu kadar yoğun yaşanmazdı futbol. Ofsayt olmadığı dönemde ki maçların sonuçlarına baktığımız zaman 6-5, 7-3, 4,4 gibi bol gollü sonuçlar çıkmıştır. Bol gollü bir maçı herkes ister ama futbolda heyecan kalacağını pek düşünmüyorum. Yazımızı bitirirken şunu eklemek isterim futbol dostluk, futbol kardeşliktir! Ne olursa olsun bir oyun yüzünden kalp kırmaya değmez. Futbolu sevelim ve sevdirelim.


YORUMLAR (1)

  1. Kara57
    7.3.2017 22:10:04

    Keşke ofsayt yine hiç olmasa bıktık artık kısır geçen maçlardan gole hasret kaldık.