Panenka Penaltısı Nasıl Atılır ve Nedir?
5 1

Panenka Penaltısı Nasıl Atılır ve Nedir?

  1771 İzlenme 24.2.2017 1
Panenka Penaltısı Nasıl Atılır ve Nedir?
Resmi Büyüt
Öncelikle panenka penaltısı nasıl vurulur, nasıl atılır sizlere kısaca izah edelim; Bu teknikte topun yanına gelen oyuncu sakin bir duruştan sonra rakip file bekçisinin sağa ile sola yatacağı duruma göre topun dibine yani altına ağır girerek topun kalenin ağlara atmasına Panenka vuruşu(hareketi) diye isimlendirilir.

Sene 1976'da Avrupa futbol şampiyonasında hepimizin tanık olduğu o muazzam penaltı. Çekoslovakya-Batı Almanya maçı normal zamanı 2-2 bitti. Penaltılarda Çekoslovakya 4'te 4 attı Almanya bir tanesini kaçırdı ve Çekoslovakya atarsa şampiyon topun başında Antonin Panenka. Batı Almanya ağlarına öyle bir penaltı bırakıyor ki binlerce insan statta, milyonlarca insan ekranda bu klas hareketi ağzı açık tekrar tekrar izlemeye doyamıyor. Dünya futbolunda yeni bir penaltı doğuyor panenka penaltısı.

Her yiğidin harcı değil öyle panenka atmak cesaret ister, yürek ister. Hele panenka kaçırırsanız yerin dibine girersiniz yok olmak istersiniz. O haftanın en lakayit futbolcusu bile olabilirsiniz. Örnek verecek olacak olursak Milan-Barcelona karşılaşmasında maç penaltılara gidilmiş topun başına usta ayak Andrea Pirlo geçmiş ve panenka penaltısı atmaya çalışırken, kaleci Jose Manuel Pinto topu tutarak Pirlo'yu gülünç duruma düşürmüştü. Hatta birçok taraftar tarafından alay konusu olmuştu. Fakat o panenkayı gole çevirebilirsen ne alâ. O haftanın en klas oyuncusu bile olabilirsin. Panenka böyle ince bir çizgidir işte ya yerin dibine girersin ya da bir numara sensin. Ülkemizde bu penaltıyı deneyen bir dönem Galatasaray'da oynayan Emre Çolak'da görebilirsiniz.

Kaleciyi rezil etmenin en kolay yoludur panenka. Bir kaleci için en çaresiz an bile olabilir. Siz o 3-5 saniye içinde bir penaltı kurtarıp binlerce taraftarın alkışlarını hayal edersiniz. Tam o anda sağa doğru uzarsınız fakat bir de topla göz göze gelirsiniz süzüle süzüle geliyor. Siz çaresizce üzüntüyle düşersiniz ama bir yandanda haftanın en klas golünü yemişsinizdir. İşte dünya futbolunda penaltıyı bu kadar anlamlı bu kadar güzel kılan hareket; panenka!


YORUMLAR (0)