Basketbol'da Smaç Nedir?
5 1

Basketbol'da Smaç Nedir?

  1423 İzlenme 24.2.2017 1
Basketbol'da Smaç Nedir?
Resmi Büyüt
Basketbol denince aklımıza hep smaç gelir. Öncelikle basketbolda smaç nedir, nasıl yapılır yada oynayanlar tarafından smaç nasıl basılır diye tabir edilen smaçı size kısaca tarif edelim; Basketbol topu elinizdeyken potaya yakın yerden zıplayarak yukarıdan aşağıya inerken sertçe tek elinle veya iki elinle potaya atma şeklidir.

Bir basketbol maçı izlediğim zaman hep smaçları beklemişimdir. Eminim benim gibi düşünen daha bir sürü kişi var. Bir basketbolcu için helede kendi sahasında oynuyorsa smaç yapmak seyirciyide havaya sokar takımıda havaya sokar. O smaç sizi öyle bir agresifiğe, heyecana, isteğe iter ki maçı kaybetmeniz imkansızlaşır neredeyse. 

Geçenlerde Nba all starında smaç yarışmasını kazanan Robinson'un finalde yaptığı o smaç görülmesini isterdim. Adeta potayı kırarcasına vurduğu ters smaç herkesi büyüledi ki jüriden de tam puan aldı ve smaç şampiyonu oldu. Fenerbahçe basketbol takımında oynayan Jan Vesely'ye de değinmeden edemicem. Bir uzun olarak vurduğu smaçlar belki pek dikkat çekmiyor ama gerçekten görülmeye değer zor smaçlar yapıyor. Kostal Sloukas'ın harika Alley-up paslarını tamamlayan Vesely gerçekten enerjisiyle Fenerbahçe'nin en değerli oyuncularından birisi. 
Smaç vurmak öyle her yiğidin harcı değil, herkes yapamaz. Uzunlar bunu rahatlıkla yapabilir ama kısaların vurduğu smaçlar her zaman daha çok dikkatimi çekmiştir, daha çok hoşuma gitmiştir. Bir uzun en ufak sıçramayla potayla buluşabilir fakat bir kısanın o mesafeyi zıplaması ve potaya erişmesi hele de o smaçı becermesi gerçekten çok estetik bir harekettir. Bir kısanın vurduğu smaç uzuna göre daha çok dikkat çekmiştir, daha çok beğeni almıştır.


YORUMLAR (1)

  1. Kara57
    28.2.2017 10:52:39

    Smaç'ın en unutulmaz sahnelerinden Shaquille Oneal'in potaları kırmasıdır.