En İyi Animasyon Filmleri
5 1

En İyi Animasyon Filmleri

  1883 İzlenme 6.8.2016 20
En İyi Animasyon Filmleri
Resmi Büyüt
Animasyon filmleri çocuklara göredir algısından kurtulmak, yetişkin insanlarda azalan hayal kurma yetisini güçlendireceğine inanıyoruz. Çünkü bu ön yargı hem animasyon filmlerinin hedeflenen kitleye gelmesine engeldir hemde filmi yapan insanların emeğine ve yüksek derecede harcanan paralara saygısızlık olur. Düşünün ki bir animasyon filmi yapımı 6 yıl sürüyor, 274 milyon dolar para harcanıyor, izleyen büyük küçük herkes beğeniyor, ama filmi daha izlemeden sırf animasyon olduğu için çocuklara göre diye bir eleştiride bulunan biri yüzünden, o filmi bilmem kaç milyon kişi izlemekten vazgeçiyor. Ne yazık! Öncelikle bu önyargıyı kafanızdan atmanızı istiyorum, aksi halde insanlarımızın yaratıcılığının ve hayalperestliğinin, camdan, dışarıda kar topu oynayıp eğlenen insanları izlemekten başka çaresi olmayan küçük birer çocuk olarak kalacaklarını düşünüyorum. 

Şimdi videomuzdaki filmler hakkında yorumlar yapalım.

Arabalar (CARS) 2006
Disney Pixar animasyon stüdyolarından harika bir senaryo. Bu filmi izlerken aklınıza küçüklüğünüzde oynadığınız arabalar gelecek. O arabaları konuşturduğunuzu anımsayacaksınız. Hoş senaryosuyla size maziyi hatırlatacak bu filmi şiddetle tavsiye ederim.

Kungfu Panda 2008
Dreamworks'ün hazırladığı süper komedi bir animasyon filmi. Bizim tombiş Po'nun koskaca ejder savaşçısı olabileceğini hiç düşündünüz mü? O aslında şişman felan değil canım, yalnızca kemikleri iri. Antrenmanlara dayanamasa bile, onu eğitmenin yolunu bulan ustasının, geçmişte ektiği bir günah tohumunun tekrar büyümesi sonucunda Po, köy halkına büyük ejder savaşçısı olduğunu kanıtlamak zorunda kalıyor. 

Buz Devri (İCE AGE) 2002
Bu animasyon tarih parçalıyor. Komik ve macera dolu hikayesi ile her anını dikkatle izleyeceğiniz nadir filmlerden biri. Birkaç sahnesinde gülerken dikkat edin çünkü bazı yerlerinizde su kaçırabilirsiniz.  Düşünün ki bir mamut, bir miskin ve bir kaplan bebek bakıcılığı yapıyor. Benim en çok güldüğüm sahne karpuz sahnesi (lütfen izlerken dikkat edin).

Madagaskar (MADAGASCAR) 2005
Hayvanat bahçesine hiç gittiniz mi? Eğer gitmediyseniz bu filmi izleyerek gidebilirsiniz. Çünkü gerçeğiyle hiçbir farkı yok. Şahsen ben gittim ve gördüm, hayvanat bahçesindeki hayvanlar çok sevimli ve hepsinin aslan krala ayrı bir saygısı var. Güzel dostlukları anlatan bu filmi izlemenizi tavsiye ediyorum, eğer izlemezseniz rüyanıza aslan kaçsın.

SHREK 2001
Eski bir animasyon filmi. Hikayesi yeşil ve çirkin bir dev olan Shrek'in Prenses Fiona ile sihir dolu aşkını anlatıyor. Mehmet Ali Erbil'in seslendirdiği Eşek karakteri bir hayli sabırsız ve komik. Ayrıca bir rivayete göre Shrek'i izleyen herkes onun hikayesinin daha iyi bir hale gelmesini sağlıyormuş.

Neşeli Ayaklar (Happy Feet) 2006
Sizce de penguenler çok karizmatik değil mi. Hepsi doğuştan takım elbiseli. Bide dans etmeleri yok mu? Çok çılgınlar, çok hareketliler. Filmi izledikten sonra dans etmeye başlayabilirsiniz şimdiden söyleyeyim. Ama gitgide horona kayıyorsunuz bunu da belirtmek isterim.

Yukarı Bak (UP) 2009
Ah keşke uçan bi evim olsa da beni istediğim yere götürse? der gibisiniz. Bakın bu yaşlı amca o haliyle bu hayalini gerçekleştiriyor. Hemde evini balonlarla uçuruyor. Çünkü vefat eden eşine bir sözü var. Siz sevdikleriniz yanınızdayken hala neden hayallerinizin peşinden gitmiyorsunuz. Bakın pişman olursunuz sonra.

Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo) 2003
Küçükken pazarda kaybolduğunuzu hatırlıyormusunuz. Etraf kalabalık, siz ailenizi arıyorsunuz, onlar telaşlı telaşlı sizi arıyor. Çok üzücü bir tablo gibi. Bir sürü insan size yardım etmeye çalışıyor ama bazı kötü niyetliler sizi görürse ağına yakalar. İşte küçük balığımız Nemonun başına aynısı geliyor. Koskoca okyanusta kayboluyor ve çaresizce ailesini arıyor. Nemoya herşeyin yolunda gideciğini inandırmak için ona destek olun lütfen.

Oyuncak Hikayesi (Toy Story) 1995
Ben biliyordum, uyuduğumda oyuncaklarımın canlandığını biliyordum. Ama bu kadar yaramaz olduklarını bilmiyordum. Yine çocukluğumuza götürecek bir animasyon filmi. Bundan sonra oyuncakları uyumadan bağlayın da yaramazlık yapmasınlar.

Tavuklar Firarda (Chicken Run) 2000
Bu tavuklar uçabilir mi? E uçabiliyorlarsa kaçsınlar o zaman. Yoksa uçmak akıllarının ucundan bile geçmedi mi? İşte Ginger diğer tavuklardan farklıydı çünkü o uçarak kaçmayı planlıyordu. Bana kalırsa bu film bazı ideolojileri eleştirir derecede.

Hazırlayan : Salih Tosun

YORUMLAR (1)

  1. tsubasa
    7.8.2016 00:35:14

    Animasyon diyince ilk akla gelen şüphesiz "Shrek serisi"