En İyi Kemal Sunal Filmleri
5 1

En İyi Kemal Sunal Filmleri

  2289 İzlenme 21.2.2017 1
En İyi Kemal Sunal Filmleri
Resmi Büyüt
Canlandırdığı her karakteri akıllara kazıyan, aldığı birçok ödül ile Türk sinema tarihine damga vuran bir isimdi. Bir sürü tiyatro ve sinema filminde oynadı. Ancak 2000 yılında kalp krizi sebebiyle hayata gözlerini yumdu. Şimdi bu duayen isim Kemal Sunal'ın oynadığı ve rolüyle efsaneleştiği filmlerden birkaçına göz atalım.

1972'de Tatlı Dillim'de ilk defa bir sinemada kendine yer bulmuştur. Tarık Akan'la beraber basketbolcuyu canlandırarak yeşilçama ayak basmıştır. 1973'te Salako figürüyle ilk defa bir filmin başrolünde yer edinmiştir. 1975'te ise Hanzo ile sinemaya renk katmış ve hem Cabbar hem de Hanzo karakterlerini oynamış ve Kemal Sunal'ın 2 değişik figürü oynayarak ilk filmi olarak kariyerini yükseltti. 1975'te ise ona İnek Şaban denilen filmde yani en meşhur filmi ise Hababam Sınıfı'nda, İnek Şaban rolüyle ün kazanmıştır. Aynı sene içinde Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı da oynamış ve Şener Şen ile yaptığı ilk film olma özelliğini taşıyor. 1976'da da Kapıcılar Kralı'nda ise Kapıcı Seyit figürüyle, Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu ödülünü layık görünmüştür. 1977'de yine Hababam Sınıfı'nda da yer almış ve İnek Şaban karakterini kendine yer etmiştir ve birde Kemal Sunal'ın renk kattığı son Hababam Sınıfı filmi olmuştur. 1978'de Kibar Feyzo'da köylü-ağa arasındaki ilişkiye değinilmiştir. 1981 yılında Üç Kağıtçı romatizma hastası Rıfkı'nın başından geçen ilginç ve komik olayları canlandırmıştır. 1982'de Yedi Bela Hüsnü'nde Hüsniye'ye olan aşkını göstermek için türlü mücadelelere giren Hüsnü'nün hikayesi anlatılmaktadır. Şabaniye'de 2 karakteri yani Şaban ve Şabaniye figürüyle oynamıştır. Sosyete Şaban'da Şaban Ağa ve Dilaver Bey'i oynayarak Kemal Sunal aynı zamanda senaryosunu da hazırlamıştır.

Son olarak 1999'da Propaganda da Mehdi figürüyle renk kattı. Oğlu Ali Sunal ile beraber oynamıştır ve ayrıca Kemal Sunal'ın oynadığı son film olarak yerini almıştır.


YORUMLAR (1)

  1. merttatalayy
    22.2.2017 14:26:29

    Çok iyi bravo ve özlemle anıyoruz...