Al Pacino'nun Önemli Filmlerinden : Yaralı Yüz (Scarface)
5 1

Al Pacino'nun Önemli Filmlerinden : Yaralı Yüz (Scarface)

  2725 İzlenme 21.2.2017 1
Al Pacino'nun Önemli Filmlerinden : Yaralı Yüz (Scarface)
Resmi Büyüt
Yönetmenliğini Brian de Palma'nın yapmış olduğu kült bir film olup başrolünde Al Paçino bulunmaktadır. Bu öyle bir film ki günümüzde bile halen replikleri ve sahneleri paylaşılıyor. Film başlı başına bir mafya örgütlenmesini, büyümeyi, bir nevi dünyayı ve içindeki herşeyi elde etmek isteyen hırslı bir adamın yükselişini ve sonra kibirli oluşundan dolayı hüzünlü çöküşünü anlatır. Scarface filmini izlemeyenler için spoiler içerir alttaki yazı.

Al Paçino (Tonny Montana) ve yakın arkadaşı Steven Bauer (manyak ray) iki arkadaştır ve Küba döneminin Başkanı Fidel Castro onları ve daha bir çok Kübalıyı, Amerikaya mülteci eder. Onlarda iş arayıp bir lokantada çalışmaya başlarlar. Günün birinde bir mafya grubunun eşliğiyle adam öldürme işini üstlenirler ve başarılı da olurlar. Bu başarı sonrası büyük patron ile görüşme fırsatı yakalarlar ve devamlı iş kararı alırlar. Esrar işiyle Tonny Montana büyür ve istediği makama gelir. Bu öyle bir istediktir ki büyük patron bundan ürker ve ölüm emrini verir. Ölüm emrini alan adamlar bu işi başaramaz ve Montana küçük bir yarayla ölümden kurtulur. Büyük patronun bu işi planladığını tahmin eder ve onu kendi mekanında öldürür. Bütün bütçesini ve haraç yerlerini de kendisine bağlar. Gittikçe devrilmez bir güç haline gelen montana diğer patronların da canını sıkmaktadır. Nihayetinde üç büyük baron beraber hareket etme kararı alır ve onlarca adamı Montana'nın mekanına gönderir. O esnada bütün adamları ölmüştür.  Mekanının üst katında tek başına kalan Montana uzun namlulu silahıyla çalışır. 

Onlarca düşmanı öldürmesine rağmen en sonunda delik deşik bir hale gelir ve üst kattan alt kattaki havuzunun içine düşer ve ölür. Havuzun yanıbaşında bulunan heykel üstünde şu cümleler yazılır: DÜNYA SENİNDİR...


YORUMLAR (0)