Rabona Vuruşu Nedir, Nasıl Yapılır ?
5 1

Rabona Vuruşu Nedir, Nasıl Yapılır ?

  3241 İzlenme 15.2.2017 1
Rabona Vuruşu Nedir, Nasıl Yapılır ?
Resmi Büyüt
Futbol maçı izlediğimizde muhtemelen tribündeki izleyicileri ayağa kaldıran, ekran başındaki seyircileri ise beğenmesini sağlayan bu hareket Arjantinden çıkma futbol terimidir ve futbolumuza güzellik katmaktadır.

Rabona denilince akıllara ilk gelen isim, bu vuruşu en iyi yapanın ve sıklıkla kullanan Beşiktaş'lı Ricardo Quaresma olduğunu futboldan anlayan herkesin mutlaka Quaresma'nın adını söyleyeceği muhakkaktır. Türkiye de ilk olarak Ünal Karaman, Ümit Özat, Sabri Sarıoğlu, Ariel Ortega, Cassio Lincoln, Quaresma ve son olarak Trabzonspor'da top koşturan Fabian Castillo ile aklımıza gelmektedir. Türkiye de aklında kalan ilk isim Quaresmadır. Hatırlar mısınız bilmem 2015-2016 sezonunda Beşiktaşın Osmanlıspor ile oynadığı şampiyonluk maçında cezası dışından rabona vuruşu direkten dönmüş dünya da ses getirmişti gol olsa belkide yılın golü seçilebilirdi. 

Bu hareketi dünya çapında en iyi yapanlar, Cristiano Ronaldo ,Erik Lamela, Ronaldinho, Ricardo Quaresma, Diego Maradona, ve Angel Di Maria gibi kişilerdir. Genellikle orta açmak için yapan oyuncular imkan bulduklarında bu hareketle gol bile attıkları oluyor.
Size bu vuruşla ilgili en güzel ve aklında kalan vuruşu hatırlatmak isterim. 2014 yılında Avrupa liginde İngilizlerin ünlü stadyumu White Hard Lane stadında Tottenham ile Asteras Tripolis arasında oynanan maçta Erik Lamela'nın topunun gelişine sol ayağı attığı rabona golüdür. YORUMLAR (1)

  1. Hasan
    6.11.2017 13:12:13

    Değişik bir vuruş tarzı daha çok futbol sahalarında görmemiz lazım