Serinin 2. Filmi Pamuk Prenses ve Avcı: Kış Savaşı
5 1

Serinin 2. Filmi Pamuk Prenses ve Avcı: Kış Savaşı

  1211 İzlenme 12.2.2017 2
Serinin 2. Filmi Pamuk Prenses ve Avcı: Kış Savaşı
Resmi Büyüt
Hepimizin aklında küçüklükten kalma çeşitli masallar vardır. Kırmızı Başlıklı Kız, Kibritçi Kız, Pinokyo, Parmak Çocuk ve yüzlercesini ekleyebileceğiniz upuzun bir liste. Ancak asıl fark ettiğim şey masalları akılda kalıcı tutanın içlerindeki cadılar, tek gözlü devler gibi olağanüstü varlıkların olması değilmiş. Masalları asıl kalıcı kılan unsur, tabiat dışı kurgunun hayatımızın ileri evrelerinde içselleştirmeye başladığımız psikolojik iletiler halini almalarıymış. Bunu kavradığım şu günlerde Cedric Nicolas-Troyanın yönetmenliğini yaptığı Pamuk Prenses ve Avcı 2 adlı bir film karşıma çıktı.

Filmi izlemeyenler lütfen dikkat etsin spoiler içerir;

Film, aslında hepimizin aşina olduğu bir olay örgüsüne sahip. Her şey, Ravenna adında kötü kalpli kraliçenin kız kardeşi Freyanın kendisinden daha güzel bir kız çocuğu sahibi olacağını öğrenmesiyle başlar. Ravenna, tüyler ürperten bir tuzak kurarak kundaktaki bebeği babasına öldürtür. Freya ise, kederini öfkeye dönüştürerek kendisine buzdan bir imparatorluk kurar ve küçük çocukları ailelerinden kopararak sıkı bir askeri eğitime tabii tutar. 

Freya'nın imparatorluğunda tek bir kural vardır; sevgisizlik Buzdan kraliçe iki insanın birbirine âşık olmasını kesinlikle yasaklamıştır. Freya için aşk, en berrak gözü bile kör eder.. Ancak onun bu görüşü, aşk temasının filmin merkez eksenine oturmasından alıkoyamamıştır. Zira Freyanın en iyi iki öğrencisi Eric ve Sara küçüklüklerinden beri birbirlerine ilgi duymaktadır. Film, aşkı çağımızın insan ilişkilerinde yaşanan en büyük problem yani güven ile ilişkilendirmesi ile özgünlüğü yakalarken kurguda gerek kral olgusunun yer edinmemesi gerekse Saranın erkeğe göre daha mücadeleci bir ruha sahip olması filmi patriarkal havadan uzaklaştırarak daha dikkat çekici hale getirmiş. 

Biraz önce de bahsettiğim izleyicinin ruhunda birtakım mesajlar ve duygular uyandıran sahneler filmde sembolik ögelerle verilmiş. Nitekim bunun en belirgin örneği; Ayna, yansımadır ve var olandan başkasını göstermez. Ancak filmde aynanın kişileştirilmesi ve aynanın yok edilmesi adına kargaşa ortamının oluşması aynaya ironik ve imgesel değerler kazandırmış. Aynanın insanları nefrete filmi izlerken ruhuma en çok hitap eden karakterler Ravenna ve Freya idi. Her ne kadar olayları çözümleyen Eric ve Sara olsa da, bir izleyici gözüyle Ravenna ve Freya karakterlerinin eylemleri daha çok ders vericiydi. Ravennanın Freya üzerinde sürekli bir hâkimiyet kurma arzusu ve onun içindeki gücü çıkarabilmek uğruna sürekli onu zayıf olarak adlandırması beni, bu iki karakterin birey ve toplum çatışmasının birebir yansıması olabileceğini düşünmeye itti. Filmin sonunda ise Ravennanın Freya'yı öldürmesi de bu somutlaştırmayı destekler nitelikte. Bu doğrultuda, Freya aslında toplumun baskısı altında kalan birey olarak izleyicinin karşısına çıkıyor. Ravennanın yani toplumun güçlü, acımasız ve otoriter ol zorlamalarına dayanamayan Freya kendini toplumdan izole ederek buzdan bir krallık kurması da son derece psikolojik sahnelerden.  

Yazımın sonuç kısmına gelecek olursak, Pamuk Prenses masalından önce yaşananlar olarak geçen Pamuk Prenses ve Avcı 2 adlı filmi izlemeniz belki de masalların hayatlarımıza kattıklarını pekiştirmenize yardımcı olur. Filmin sonunda aşkın kötü olanı fethetmesi benim gözümde tek kusuru ama böyle de olmasa umutsuz ve melankolik atmosfer kaçınılmaz olurdu değil mi?


YORUMLAR (0)