Dünyanın En Değişik Stadyumları
5 1

Dünyanın En Değişik Stadyumları

  1338 İzlenme 1.12.2016 1
Dünyanın En Değişik Stadyumları
Resmi Büyüt
Tasarım ve özellikleriyle farklı olmayı başarmış on iki stadyumu sizler için derledik. İlk olarak Portekizde bulunan Braga Stadyumu dikkat çekmektedir. 1989'da yapılan Gospin Dolac Stadyumu ise Hırvatistanda bulunmaktadır. 

500 metre derinliği olan bir gölün yanında olan stat, yaklaşık 4000 kişiliktir. Sahip olduğu manzarada çok daha ilgi çekicidir. Singapurda bulunan Marina stadyumu da dünyanın yüzebilen tek stadyumudur. 120 metre uzunluğunda 83 metre genişliğinde olan futbol sahası, 9000 kişi kapasitelidir. UEFA kriterlerine uygun olmamasından dolayı maç oynanmayan Victoria Stadı ise Cebelitarıkta yer almaktadır. 5 bin kişilik bir kapasitesi olan stadın akıbeti merak uyandırıyor. Dünyanın ilk ekolojik stadı olarak da kabul edilen Janguito Malucelli Brezilyada yer alır. Çimlerle kaplı türbinlerin kapasitesi yaklaşık 6 bindir. Yedek kulübeleri de tahtadan yapılmıştır. Güney Afrika'da yer alan Mmabahto Stadyumu 1981 yılında 59 bin kişilik olarak tasarlanmıştır. Rus firma tarafından yapılan stadyum dağların arasındadır. İsviçrede yer alan Ottmar Hitzfeld stadyumu ise Alplerde bulunmaktadır. Deniz seviyesinden 2 bin metre yüksekte yer alan stat, müthiş bir manzaraya da sahiptir. Gspon isimli bir köy takımı maçlarını oynamaktadır. 

Portekizde oynanan Euro 2004 için tasarlanan bir stat olan Municipal de Aveiro ise ilgi çekici bir özelliğe sahiptir. Stadın her tarafında bulunan renklerin oldukça hoş bir görüntü ortaya koyduğu söylenebilir. Kırmızı, yeşil, sarı, beyaz, siyah ve mavi renkte olan tribünler bulunmaktadır. Tuhaf bir şekilde tasarlanan stat, bir çocuk oyun alanı görüntüsüne de sahiptir. Fransada bulunan 2. Louis stadı Monaco tarafından kullanılmaktadır. 1985 yılında yapılan stat, 18500 kişilik kapasiteye sahiptir. Faroe Stadyumu denizin üstünde yer almaktadır. Bir taraf Norveç denizi, diğer taraf ise Kuzey Atlantik Okyanusudur. Tribünden izlemesi oldukça keyifli olan statların başında yer almaktadır. Denize kaçan topları almak için çok sayıda bot kullanılmaktadır. Balchik Stadyumu Bulgaristanda ikinci lig için kullanılmaktadır. En dikkat çekici özelliği ise tribünleridir. 

Taraftarlar için rahat koltuklar bulunmamaktadır. Bu nedenle tepeden izlenilen maçlara sahne olunmaktadır. Japonyada bulunan Osaka stadyumu bir tütün fabrikası üzerine inşa edilmiştir. 32 bin kişilik stat, 1998 yılında yıkılmıştır. Dünya savaşının bizzat şahitlerinden olan stat, artık bir alışveriş kompleksi olmuştur. 


YORUMLAR (0)