FIFA 18 Değerlendirmesi
5 1

FIFA 18 Değerlendirmesi

  2175 İzlenme 24.7.2018 1
FIFA 18 Değerlendirmesi
Resmi Büyüt
Teknolojinin gelişmesi ile beraber özellikle televizyonların görüntü kaliteleri çok üst seviyelere ulaşmış durumda. Bunun yanı sıra, sadece televizyonlar değil, ayrıca monitörlerde de firmalar görüntü kalitesi, çözünürlük ve renk gerçekçiliğini de sonuna kadar yansıtmayı başardılar. Oyun üreticileri bu ilerlemeye ve gelişime son derece hızlı ayak uydurdular. Özellikle 'EA Sports' un FIFA’da ki başarısı yadsınamaz bir gerçek olma yolunda günden güne kendini iyice belli ediyor. Oyuncuların hareket kabiliyeti, manevraları, gol sevinçleri ve gol yiyen takımın momentum seviyesine kadar yansıtılmış durumda. Gelin bu oyunu hem en büyük rakibi PES 2018 hem de halef-selef ilişkisi olan FIFA 2017’ye göre değerlendirelim.

İlk olarak Konami’nin amiral gemisi olan PES, 2010 yılından sonra hızlı bir düşüşe mi girdi yoksa FIFA çok hızlı bir yükseliş mi gösterdi söylemek zor. İki taraflı şekilde de değerlendirmek gerekirse, FIFA 2010 yılından itibaren geliştirdiği arayüzü, takımların ve liglerin lisanslarını almasıyla beraber gerçekliği bir üst seviyeye taşımayı başarmıştı. Bununla beraber geliştirdiklaeri yapay zeka ile beraber PES’in önüne geçmeyi başardılar. Ancak en büyük darbeyi Frostbite ile anlaşarak vurdular. EASPORTS Frostbite ile anlaşarak hem oyununu geliştirdi, hem de Frostbite’ın Battlefield’da yakaladığı gerçeklik ve yapay zekayı da oyununa ekledi. Bunun yanında KONAMI liglerin lisanslarını tek tek kaybetmeye devam etti. 

Bir diğer karşılaştırmayı da FIFA 17 ve FIFA18 yapalım. FIFA 17 de yakaladığı başarıyı devam ettirdi ve gelen güncellemeler ile birlikte gerçekliği biraz daha arttırdı diyebiliriz. Özellikle bir önceki oyunda ki ULTIMATE modunda oyuncuların çok pahalı olma sorununu büyük oranda çözmüşler diyebilirim. Ek olarak Alex Hunter modunda daha iyi paslar alabiliyor ve daha uygun pozisyonlara arkadaşlarınızı hazırlayabiliyorsunuz. Ancak bahsetmemiz gereken bir konu var ki satışları Mayıs-Haziran ayı gibi düşen FIFA’yı kalkındırdı diyebilirz. Evet tahmin edebileceğiniz gibi ‘Dünya Kupası’ modu. Gerçekten çok başarılı bir şekilde oyunun içine entegre etmişler diyebilirim. Bunun yanında, Dünya Kupası Ultimate modunda oyuncuların para ile değil, çocukluğumuzda olduğu gibi paketlerden çıkan dergi yapıştırmaları gibi olması son derece nostaljik ve kreatif olmuş. Şöyle ki, bir Avrupa kıtası takımı kuracaksınız, parasını vereyim oyuncu alayım olarak işler yürümüyor. Oyun her maç sonunda size bir kart veriyor veya 5000 coin verip kendinize bir paket açıyorsunuz. Bazı oyuncular bu durumdan memnun olamasada benim çok hoşuma gitti.

Toparlamak gerekirse PES’in kan kaybettiği bu zamanlarda FIFA öldürücü darbesini 2019 ile beraber vurabilir. Özellikle PES, Şampiyonlar Ligi modunu FIFA’ya kaptırırsa son PES kullanıcılarınıda EASPORTS’ a kayacağını düşünüyorum.YORUMLAR (0)