Generation War - (Unsere Mütter, Unsere Vater) İnceleme
5 1

Generation War - (Unsere Mütter, Unsere Vater) İnceleme

  2188 İzlenme 18.7.2018 1
Generation War - (Unsere Mütter, Unsere Vater) İnceleme
Resmi Büyüt
Unsere Mütter Unsere Vater adlı mini dizi 2. Dünya savaşını genellikle Amerikan gözünden gören o yapıyı ortadan kaldırmaya yönelik bir Alman yapımı mini dizidir. 

Dizilerde her zaman kazanan taraftan görmek değil de biraz da kaybeden taraftan görmek ve yaşanan acıları görme adına mutlaka izlenilmesi gereken bir dizi. Bu dizi de beş arkadaşın üzerinden yaşananları görüyoruz. Karakterler Wilhelm, Friedhelm, Greta, Charlotte ve Viktor adlı kişilerdir. Her ne kadar 5 kişiden bahsetseler de Wilhelm ve kardeşi Friedhelm üzerinden yaşananlar daha detaylı anlatılıyor. Zaman zaman diğer karakterlerin üzerinden de olay anlatılıyor. Dizi Alman halkının nazi ideolojisinin yüzünden savaşın kaybedilmesini gözler önüne seriyor. Dizideki beş ana karakterimizin savaş içinde yaşadığı psikolojik olaylar ve değişimler savaşın insan üzerindeki etkiyi açık bir şekilde gösteriyor. 3 bölümlük film tadında olan 
bu dizi gerçekten izlenilmeye değer olmakla beraber bazı algıları kırmanıza da yardımcı olacağından kesinlikle eminim. Dizinin en güzel yönlerinden biri ise güncel dönemimizde bu tür film ve dizilerin hep kazanan tarafın gözünden görmesi veya bir savaşın kazanıldıktan sonra hep neşe ve mutluluğun yaşanmasının aksine bize biraz da hayatın tozpembe olmadığının zorlukların, hüzünlerin yaşandığını gösteriyor. 

Bu dizi ile böyle bu tür dizi veya film akımının artıracağını düşünüyorum. Buna öncülük edicek bir yapıt olmasından dolayı sonraya değil de hemen şimdiden izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Hazırlayan : Emin Burak Akbulut

YORUMLAR (0)