Peaky Blinders İncelemesi
5 1

Peaky Blinders İncelemesi

  2343 İzlenme 16.7.2018 1
Peaky Blinders İncelemesi
Resmi Büyüt
Peaky Blinders adlı dizi I. Dünya savaşından dönmüş Shelby ailesinin gelişimini anlatır. Birmingham da yaşayan bu aile diğer aileler ve mafyalar tarafından çingene olarak tanımlanır.

Shelby ailesinin başlangıçta Birmingham'da saygı duyulan bir aile olarak yer almasından ailenin bir şirkete dönüşüp dünyaya açılıp zorluklarla verdiği mücadeleyi anlatır. Aile yasal ve yasadışı işler yürüttüğünden zaman zaman başı çok derde girse de mücadeleyi asla bırakmamıştırlar.

Shelby ailesinin en büyüğü Arthur Shelby olmasına rağmen liderlik yapan Tommy Shelby'dir. Aile 4 erkek kardeş (Tommy, John, Arthur, Finn) 1 kız kardeş (Ada) ve teyzesinin (Polly Gray) öncülükleriyle mücadelesini verir. Erkek kardeşlerin savaştan dönmesiyle psikolojik çöküntüler yaşamaları ve savaştan sonra kişiliklerinde değişiklikler yaşamaları gözardı edilemeyecek seviyededir. Tommy'nin savaştan sonraki haline ailesinin bile anlam veremediği dönemler olmuştur.

Dönemin giyimlerinin diziye mükemmel şekilde yansıtılması insanı adeta içine çekmesiyle beraber dizinin işlenişi ve görselleri bir an olsun dizi sıkılmanızı engelliyor. Dizide çatışma sahneleri çok göremesekte az ve öz tabirini tam anlamıyla bize göstermiştir. Bu zamanlarda bu tür dizi ve filmlerin ekranlara yansıtılırken o dönemlerin havasını yaşatması kolay kolay bulunamazken Peaky Blinders gerçekten sanki sizi o dönemde yaşayan bir insana büründürüyor. Dizi, dönemin siyasi görüşlerini de zaman zaman ortaya çıkartıyor.

Dizi, aile bütünlüğünün korunmasının ailenin gelişimine ne kadar katkı sağlamasıyla beraber aile içi çatışmalarda ailenin ne tür zorluklara girdiğini zaman zaman yaşatmıştır.

Hazırlayan : Emin Burak Akbulut

YORUMLAR (0)