Basketbol Pozisyonları (Mevkiler)
5 1

Basketbol Pozisyonları (Mevkiler)

  2593 İzlenme 22.6.2018 1
Basketbol Pozisyonları (Mevkiler)
Resmi Büyüt
Basketbol bildiğiniz üzere 5'er kişilik takımlarla oynanan bir spor takım 2 guard 2 forvet ve 1 pivot ile sahaya çıkarlar gelin bu mevkilerin görevlerine bir bakalım.

1. Point Guard - Oyun Kurucu : 1 Numara Genelde takımdaki en kısa oyuncudur. Başlıca görevleri arkadaşlarına pozisyon hazırlamak, takım arkadaşlarına oynanacak setleri göstermek, arkadaşlarına pozisyon hazırlamaktır yani oyun kurucuya takımın beyni diyebiliriz. Oyun kurucular çok iyi pasör olmalı ve çok iyi bir saha görüşüne sahip olmalıdır. Ayrıca kalburüstü savunma yapmalı karşı takımın guardını iyi bir şekilde savunmalıdır. Şutlarının da fena olmaması gerekir point guard denince akla gelen ilk isimler şüphesiz John Stockton ve Magic Johnson akla gelir günümüzde ise Stephne Curry, Chris Paul, Kyrie Irving NBA'in en iyi oyun kurucuları arasında gösterilmektedir. Ülkemizim yetiştirdiği en iyi oyun kuruculara ise Orhun Ene ve Kerem Tunçeri gösterilebilir. 

2. Şutör Guard - 2 Numara : Skorer Guard Adından da anlaşılacağı üzere bu mevkideki oyuncuların çok iyi şutör olmaları gerekir ayrıca hücumda point guardın yükünü hafifletmeleri beklenir. En iyi şutör guardlar Michael Jordan, Kobe Bryant,Reggie Millerdır. Günümüzden ise Klay Thompson örnek gösterilebilir. Ülkemizden ise Harun Erdenay ve İbrahim Kutluay şutör guarda örnek olarak gösterilebilir. 

3. Kısa Forvet - 3 Numara : Bu mevkide oyunlardan pek çok işi yapmaları beklenir, bu mevkide oynayan oyuncular hem içerden hem dışarıdan oynayabilmeli, topu yere vurabilmeli, pasör olmalı, savunma yapabilmeli ve şut atabilmelidir. Bu mevkideki en iyi oyunculara Scottie Pippen, LeBron James ve Kevin Durant örnek verilebilir ülkemizden ise Hidayet Türkoğlu bu mevkinin en iyilerindendir. 

4. Uzun Forvet - Power Forvet : 4 Numara Hücumda ve savunmada sorumlulukları pota altında oynayan diğer oyuncu olan pivot ile paylaşırlar. Genelde pivottan sonra sahadaki en uzun oyuncudur, pivottan en önemli farkı şut atabilmelidir. Uzun forvetlerin iyi bir orta mesafe şutörü gerekir bazı uzun forvetler üçlük çizgisinden de yüzdeli şut atabilirler. En iyi uzun forvetlere Tim Duncan, Dirk Nowitzki, Karl Malone, Kevin Garnet gösterilebilir günümüzden ise Kristaps Porzingis örnek gösterilebilir. 

5 .Pivot- 5 Numara :  Center Pivotlar genelde sahadaki en uzun oyunculardır başlıca görevleri boyalı alanı korumak, çemberi savunmak ve hem hücumda hem de savunmada ribaund kovalamaktır. Pivotlar hücum setlerinde point guardla pickn roll oynayarak ciddi tehdit oluşturabilirler. Bazı pivotlar orta mesafe ve üçlük atış da kullanabilirler ama genelde post-up ve hook atışlardan sayı üretirler. Shaquille Oneal, Hakeem Olajuwon, Wilt Chamberlain, Kareem Abdul Jabbar efsane pivotlardandır. Günümüzden ise Joel Embiid, Rudy Gobert üst düzey pivotlara örnek gösterilebilir, ülkemizden ise Mehmet Okur en iyi pivotlardan biridir. 

Birçok mevkide oynayan oyuncular her sporda bulunduğu gibi basketbolda da mevcuttur. 

Combo Guard : Hem bir hem de iki numara oynayan oyunculara denir. Örneğin Allen Iverson, Penny Hardaway, James Harden gibi. 

Swingman : Hem 2 hem de 3 numara oynayan oyunculara denir örneğin, Rudy Gay, Paul George, Tracy McGrady gibi. 

Cornerman : Hem 3 hem de 4 numara oynayan oyunculara Corner denir. Andre Kirilenko, Carmelo Anthony bu tip oyunculara örnek verilebilir. 

Bigman : Hem 4 Numara hem de pivot mevkiinde oynayan oyunculara bigman denir Kevin Love ve Dirk Nowitkzi bu tip oyunculara örnek verilebilir. Avrupada ve diğer ülkelerde oynanan basketbolda bu kurallar geçerliğini büyük ölçüde koruyor. Günümüzde NBA de ise bu mevkiden çok bir role dönüşmüş durumdadır kısa forvetler ve pivotları oyun kurarken point guardları şutör guard gibi üçlük sokarken görebiliriz. 

Mesela kısa forvet olan LeBron James takımında oyun kurucu oynamaktadır. Ben Simmons da aynı şekilde kısa forvet olmasına rağmen oyun kurucu oynamaktadır, keza pivot olan Nikola Jokic de pivot olmasına rağmen oyun kurucu gibi oynamaktadır. Draymond Green de takımında en fazla asist yapan oyunculardan biridir yani Nba de oyunculardan her işi yapabilmeleri bekleniyor. Günümüzde böyle oyuncular da çıkınca müthiş tempolu ve akıcı bir oyun oynanıyor.


YORUMLAR (0)