Müslüman Yıldız Muhammed Salah Kimdir?
5 1

Müslüman Yıldız Muhammed Salah Kimdir?

  754 İzlenme 7.6.2018 14
Müslüman Yıldız Muhammed Salah Kimdir?
Resmi Büyüt
İslam Dünyası’nın göz bebeği ve şimdilerin süper starı. Muazzam bir sezonun ardından peşine Avrupa’nın bütün devlerini takıp, İngiltere’de İslamiyet’i yayan adam. Öyle ki Liverpool tarafları bile Mohamed Salah'a özel şarkı yazmıştır.

Buralara gelişi kolay olmadı, Avrupa’yı geç keşfedenlerden. 20 yaşında Basel’e transfer oldu. Murat Yakın’ın çalıştırdığı Basel ile iki lig şampiyonluğu yaşadı ve iyi bir oyun ortaya koydu. Şimdilerde Arsenal forması giyen vatandaşı Mohammed Elneny ile birlikte takımda en çok beklenti oluşturan iki oyuncuydu. İki sezonluk başarı ve Şampiyonlar Ligi vitrini Chelsea radarına girmesini daha da kolaylaştırdı ve transferi gerçekleşti. Mourinho döneminde çok şans bulamadı ve aynı sezon Fiorentina’ya kiralandı. Başarılı performansı Mourinho’nun gözüne giremedi ve sonraki sezon Roma’da kendini yer buldu. (Salah ile benzer kaderleri aynı dönemlerde transfer edilen De Bruyne ve Lukaku gibi dönemin potansiyelli isimleri de yaşadı. Salah gibi De Bruyne ve Lukaku da Mourinho engeline takılmıştı.) Performansı hızla yükseliyordu, ancak Chelsea tarafından şans bulamıyordu. 2016’da Roma bonservisini düşünmeden aldı. İleri hattı Dzeko ile çok iyi tamamlıyordu. Şampiyonlar Ligi’nde de azımsanmayacak bir performans gösterdi ve aynı sezonun sonunda Liverpool scoutları oyunucuyu Kloop’un masasına gönderdiler. Kloop ekibine güvendi ve bir şehrin kaderini değiştirecek adam olan Salah 41 Milyon Euro bedelinde 2017 yazında Liverpool’un yolunu tuttu. Sonrası malum konuya futbola ilgisi olan da olmayan da hakim. Attığı 32 gol Premier Lig’de senenin pyuncusu olmasına neden oldu. Şampiyonlar Ligi’nde harika maçlar çıkardı. (Özellikle ilk Roma maçı) 

Şu an belki de Ballon d’or için en büyük aday. Ramos ile girdiği 2'li mücadelede kolu Sergio'nun altında kalarak sakatlık yaşadı ve Dünya kupasından oynaması soru işareti oluştursada da Mısır forma giyebileceğini açıkladı. Daha genç yaşına rağmen büyük bir seviye yakalayan Muhammed Salah ilerleyen zamanlarda daha büyük takımlarda görebileceğinin ümidini çoktan verdi bile. 10 yılda büyük yıkımlar görmüş bir millet için Salah şu anda en büyük umut ve tüm ülke O’nun gözlerinin içine bakıyor.


YORUMLAR (0)