Football Manager Serisi
5 1

Football Manager Serisi

  607 İzlenme 11.5.2018 1
Football Manager Serisi
Resmi Büyüt
7’den 70’e tüm futbolseverlerin olmazsa olması, uykusuz gecelerin dostu, doyulmayan bir tutku; Football Manager serisi için bu benzetmeler yalnızca bir kaç tanesidir. PC, Mac ve Linux sistemlerinde ve steam uygulaması ile kurulup oynanabilen bu oyun her futbol sevdalısı için kaçınılmazdır.

51 ülkeden yüzlerce ligi barındıran ve şimdiye kadar en geniş veritabanını içeren bu oyun devrim oluşturmuş ve tüm dünyaya yayılmış bulunmaktadır. Futbolseverler Football Manager sayesinde futbolu tıpkı bir teknik patron gibi, örneğin dünyanın en büyük kulüplerini yönetebilirler. Ayrıca oyunda gerçek hayattaki oyuncular ve personellerle çalışma imkanları bulunmaktadır. Kadro mühendisliği, taktik çalışmaları, kamp programlarını ve idman programlarını planlama, transfer politikasında ve bütçe belirlemesinde söz sahibi olmak, bu geniş kapsamlı bitmek bilmeyen özelliklerden sadece bazıları. Kısaca FM ile keyif almanın bir çok yolu bulunmaktadır. Bundan başka oyundaki futbolcuların güç sayıları tipik diğer futbol oyunlardaki gibi bir sayıdan ibaret değildir. Güçleri üç kategoride teknik, mental ve fiziksel güçlere ayrılmıştır. Bu alanların her biri ise tekrar farklı alt alanlara ayrılmıştır ki, bu da oyunun bitmek bilmeyen önemli ayrıntılarından göstermektedir. Bir futbol müdürünün gerçekte hangi alanlarda etkili olduğunu ve sadece ilk 11’i kurup kenara çekilmediği bir göreve üstlendiği bu oyun sayesinde hemen anlaşılacaktır.

Oyundaki veritabanı realitedeki futbol kulüpleri tarafından scout çalışmaları için kullanılmaktadır. 2008 yılındaki yapılan anlaşmayla birlikte İngiliz FC Everton takımı veritabanının yardımıyla çalışmaktadır. Bilhassa Azerbaycan ekibi FK Bakü 2012 yılında Football Manager oynayan bir üniversiteliyi takımın başına teknik patron olarak getirmiştir.

Anlaşılan şu ki Football Manager sıradan bir oyundan, bir futbol simülasyonundan daha çok fazlası.


YORUMLAR (0)