Trivela Vuruşu Nasıl Yapılır ve Nedir?
5 1

Trivela Vuruşu Nasıl Yapılır ve Nedir?

  3717 İzlenme 22.9.2016 1
Trivela Vuruşu Nasıl Yapılır ve Nedir?
Resmi Büyüt
Estetik ve sanat denince akla gelen şeylerden biri değildir aslında futbol. Ancak tüm futbolseverler bilir ki futbolun kendine has estetiği ve futbol sanatı vardır.

Topu ayağın farklı noktaları dürtmek mümkün iken ayakiçi, topuk, yüz ve buruna nazaran ayak dışı ile atılan pas ve şutlar her zaman göze daha fazla hitap etmiş futbolunda bir estetiğinin olduğunu ispatlamıştır. Ayak dışı ile yapılan trivela vuruşu da futbolun apayrı bir sanatının olduğuna en güzel örnektir. Sadece topun falsolu gidişi değil vuruşu gerçekleştiren futbolcunun o an ki vücut hali de resmedilmeye hazır bir görüntüye kavuşmuştur.

Hemen her vuruşun olduğu gibi trivelanın da özdeşleştiği oyuncular vardır. Beşiktaş'ın yıldızı Ricardo Quaresma trivela vuruşunun piri, üstadıdır. UEFA'nın trivela eğitimi amaçlı videolarının başrolünü üstlenen Q7 olmuştur. Porto formasıyla Rio Ave'ye attığı trivela golü 2005 yılında Avrupa 'da yılın en iyi golü seçilmiştir. Tabiki Q7 dışında muazzam trivela golleri atan futbolcular da yok değildir. 1997 yılında Roberto Carlos'un dönemin efsane kalecilerinden Barthez'i frikikten trivela ile avladığı gol Fransızların mabedi Stade De Gerland'da soğuk duş etkisi yaratmış, akıllardan hala silinmemiştir. Biraz daha futbol tarihinin tozlu sayfalarında yol aldığımızda ise Almanların Der Kaiser (İmparator) lakaplı efsane oyuncusu Franz Beckenbauer'in Bayern forması ile Duisburg'a attığı trivela frikik golü de 73-74 sezonunda gelen şampiyonluk ile 3 sezon üst üste şampiyon olmayı başaran ilk Bavyera ekibinin tarihine geçen efsane bir gol olarak yerini almıştır.

Her şeyin ötesinde bir futbol estetiğinin varlığı konusunda şüpheye düşerseniz usta bir ayaktan çıkan trivela vuruşunu izleyerek kendinizi futbolunda bir sanatının olduğuna ikna etmekte hiç de zorlanmazsınız.


YORUMLAR (2)

  1. Hasan
    6.11.2017 13:11:11

    Bu hareketi iyi yapan ve sıklıkla kullananlardan biri kuşkusuz Ricardo Quaresmadır bu tarz futbolcunun ülkemizde Beşiktaşta oynamış olması sevindirici.
  2. tsubasa
    23.9.2016 16:36:15

    Dünyada trivela vuruşu en iyi yapan Ricardo Quaresma'dır.