Spor Spikerlik Mesleği ve Özellikleri
5 1

Spor Spikerlik Mesleği ve Özellikleri

  753 İzlenme 29.3.2018 1
Spor Spikerlik Mesleği ve Özellikleri
Resmi Büyüt
Spor spikerleri, gerek radyodan, gerek tvden başta futbol olmak üzere bir çok branşta (basketbol voleybol vb.) müsabakayı izleyicilere ve dinleyenlere anlatmakla yükümlü kişilerdir.

Bu iş hiç de sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Konuşma yeteneği daha doğrusu cümle kurma kabiliyeti, ses tonu, anlatım şekli gibi bir çok avantaj ve dezavantajı beraberinde getirir. Canlı yayın anlatımı maç anında yanlış telaffuz veya yanlış bilgi gibi riskleri de barındırır. Bu gibi yanlış durumlarda bir takım adına yanlış söylem bile o takımın taraftarları tarafından hemen eleştiriye açılır. Spor Spikerleri, bir takımın taraftarı olsalar dahi izleyicilere objektif anlatım sunmaları gerekir objektif olma zorunluluğu vardır. Aksi halde bu meslekte bağlı bulunduğu kurum tarafından işine son verilecek yerlere kadar gider. 

Spikerlerde Aranan Özellikler

1- Diksiyonu düzgün olmalı 

2- Anlattığı branş dalında geniş bilgiye sahip olması

3- En az bir yabancı dil bilmesi

4- Kesinlikle objektif olmalı

5- Ses tonu ve anlatım tarzı 

6- Oynanan müsabakayı, akıcılıkla daha keyifli hale getirmesi

7- Fizik görünüm 

Daha bir çok madde sıralayabiliriz tabi her izleyicinin beğenip beğenmediği spikerler vardır. Kimisi anlatımından zevk alır kimisi müsabakayı zevkli izleyemiyordur o yüzden değişkenlik gösterebilir.

İzleyicinin bazı müsabakalarda oynanan oyun seridir, zevklidir ama maç anlatımından dolayı uykusu gelir. O yüzden her zaman bence birinci öncelik seri anlatım ve ses tonu gelmeli.

Eskilerde, İlker Yasin, Ümit Aktan, Ercan taner daha niceleri... 

Şimdilerde ise genç spikerlerin anlatımı da ustaları aratmıyor dersek yalan olmaz. Sergen attı şampiyonluk geldi Ercan Tanerin, her yerinden öpüyorum Rüştü Ertem Şener'in anlatımları tarihteki yerini hiç kaybetmeyecek. 

İstatistikçi spikerler,ne kadar müsabakaya veya oyunculara dair fırsat oldukça bilgi verirler. Genelde tempolu müsabaka olursa onlarda nerdeyse nefes nefese kalarak anlatıyorlar. Bazıları her zaman kendine özgü anlatımla, bazıları ise müsabaka temposuna göre değişkenlik gösteriyorlar. 

Spikerlerin işi gerçekten çok zor ufak tefek hatalar illa ki olacaktır, olur da anlayışlı karşılamak gerekir diye düşünüyorum.

Bazı spikerlerin özellikleri, Turgay Keskin anlatımı ses tonu ve Premıer lig anlatımı çok güzel, Ali Ferahbot  özellikle gol pozisyonu, ve gol anlatımı, Gökhan Abdik  Daha düzgün cümlelerle kendine has anlatımını sesiyle beraber iyi birleştiriyor mükemmel özellikle gol tekrarına DİKKAT., Melih Şendil usta  anlatımı, tarzı , istatistik verileri ile her zaman izleyicileri hayran bırakan bir kişiliğe sahip keyifle dinlemeye devam edeceğiz.

 Onlarla beraber bu maçların keyfi daha da keyifli hale geliyor bunu unutmayalım!


YORUMLAR (0)