Müthiş Edep Örneği
5 1

Müthiş Edep Örneği

  767 İzlenme 27.3.2018 1
Müthiş Edep Örneği
Resmi Büyüt

Kime sorsanız kardeşim bizim zamanımız böyle miydi? Hep dert yanarız. Nesiller arasında uçurum var. Kimse inkar edemez.

Geleneklerimize sahip çıkılmaz ise bu dert bitmez. İlelebet sürer aile terbiyesini vermenin usulüne uymayız. Eski kafa diye kabul etmeyiz. Bir kere tarihin süzgecinden geçmiş gelmiş geleneklerini emanet olarak verilen evlatlara öğretmemiz gerekiyor. Geleneklerimiz çok mu iyi? Ahlak, terbiye, edep, samimiyet, kişilik önemli diyen bireyler için elbette çok önemlidir. Toplum içinde ki, davranışlarımızın ölçütleridir. Toplumun temel dinamiğidir. Ölçüsüzlük felaket demektir. Araç kullananlar bilirler. İşaretler vardır. Sürekli çizgi de kesinlikle araç solamaz. Kesintisiz çizgide araç solarsanız ömrünüzün sonu olabilir.

Her ortamın kuralı vardır, olmalıdır. Eski kafalı derlerken geçmişi olmayan kişi konuşuyor sanki, hepimizin ataları bizden önce yaşadılar. Günümüzle kıyas ettiğimizde yaşadığımız hayattaki yozlaşma yoktu. Lise öğrencisi okula gidiyorum diyerek evden çıkar, arkadaşıyla farklı yerlere giderler. Veli zanneder ki evladı okulda, ziyaretine gelir, nöbetçi öğrenci sınıfa gider, öğrencisinin okula gelmediğini öğrenir. Modern hayattayız. Bu örnek gerçektir. Okullarda verilen kurslara kaldığını ifade eden öğrencilerin hiç kurslara devam etmediklerini duyuyoruz. Geçmiş atalarımız konuşsun bakalım. İş güç eğlenmeye vakit olmadığı gibi edepleri izin vermezdi. Edepsiz demiyorum günümüzdekileri, çok toleransın başımıza neler açacağını görmek gerekir. Gençleri eleştirmek yerine, evlatlarımıza edep, terbiye, gelenek görenekleri yaşayarak örnek olmalıyız. Dünyanın en kolay işi eleştirmektir.

Sigara içenler, alkol alanlar, eğlenceye gidenler senin benim evladım. Doğru oturalım, doğru görelim, doğru konuşalım. Zamanın günahı yok, günah bizim. Bizim gibi suçu üstüne almayan başka millet var mıdır?YORUMLAR (0)