Efsane Maç Spikeri Anlatımları
5 1

Efsane Maç Spikeri Anlatımları

  765 İzlenme 27.3.2018 1
Efsane Maç Spikeri Anlatımları
Resmi Büyüt

Yetişme çağımda günümüzde ki hiç bir imkân yoktu. Bahsettiğim yıllar 1975 yıllarıdır. Bizler futbol maçlarını radyodan dinlerdik.

Çocukluğumuzun en doyumsuz anlarıydı, maçları dinlemek. Radyodan maç dinlemeyi o zamanlardan itibaren severim. Stadı görmemekte bence avantajdır. Saha da olanı biteni görmüyoruz. Spiker ne anlatırsa o kadarına vakıf oluyorsunuz.  Spikerler sahada olanı biteni, seyircinin coşkusunu, antrenörlerin davranışlarını, sağlık ekiplerinin koşularını anlatırlardı.

Spikerlik noktasında o yıllardan tanıdığım Halit kıvanç vardır. Gayet ağır ses tonuyla maçı anlatmazdı, yaşatırdı. Kibar kullandığı kelimeleri seçen, spikerliğin yorum yapmadan maçı dinleyicilere seyrettirmek denebilir, o şekilde anlatırdı. Ayrıca futbolcuların genel özelliklerinden bahsederdi. Trt ‘de spikerlik yapan birçok spikerin kelime hazinelerine hayranımdır. Kimi spikerlerin maçın gidişatına göre ses tonunu ayarlaması, adeta maçın hızına göre ses frekansının durumu maçların gidişatını çok güzel anlatıyorlar Sanırım bölgelere göre spikerlik atamaları oluyor. Çünkü o bölgenin takımlarının oyuncularını çok iyi tanıyorlar.

Spikerlerin en çok futbolcuların genel, özel, yetenek; hobileri aktarmaları hoşuma gider. Maçı seyrettircesine anlatırlar dedim.

Santra çizgisini görmeden anlatımlarından öğrendim. Kalecilerin donup kalmalarına konrapide kalmayı yine spikerler sayesinde öğrendim. Spor spikerliği çok özel mesleklerdendir. Bence hepsi görevlerini hakkıyla yapıyorlar. Spikerlerimize sağlıklı hayatlar diliyoruz.YORUMLAR (0)