İstanbul'da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler
5 1

İstanbul'da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

  1295 İzlenme 22.9.2016 1
İstanbul'da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler
Resmi Büyüt
Şüphesiz İstanbulumuzda birçok gezilecek yerler vardır, bizde İstanbul'da gezilecek yerlerden bazılarını yazılarla ele alalım;

1. Topkapı Sarayı 
Osmanlı İmparatorluğunda önemli bir yer olan Topkapı Sarayı 1478 senesinde Fatih Sultan Mehmed Han emriyle verilerek inşa ettirilmiştir. Osmanlıda sultanlarının kaldığı saray ve devletin idare merkezidir. Osmanlı İmparatorluğunun büyük bir bölümü burada geçmiştir. Bir zamanlar 4.000'e yakın insan hayatını sürdürmüştür. Bizans akropolü üzerine kurulan saray Fatih Sultan Mehmed Han'ın hem karadan hem de deniz tarafından yaptırdıkları ile şehirden gitmiştir. Belli aralıklarla onarılan saray zamanımızda müze olarak görülmektedir. 

2. Galata Kulesi 
İstanbul'un en önemli yerlerinden biri olan Galata Kulesi Bizans İmparatoru Anastasius emir verilerek 528 senesinde inşa ettirilmiştir. İlk adı Fener Kulesi olan kulenin dönemler içinde isim değişikliklerinden sonra en son Galata Kulesi adını almıştır. Galata Kulesi 1445-1446 yılları arasında yükseltilmiştir. Galata Kulesinde geçmişten bugüne onarımlar yapılmıştır. En son onarımı 1967'de yapılmıştır. İçinde ilk yapıldığında kullanılan merdivenler yerine asansör yapılmıştır. Burada Haliç ve İstanbul Boğazı seyredilebilinir. 

3. Süleymaniye Camii 
Mimar Sinan tarafından 1.Süleyman adına inşa ettirilmiştir. Mimar Sinan camiyi kalfalık eserim diye dile getirmiştir. Yapımı 7 sene sürmüştür. Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerinden yerini almaktadır. Caminin kubbesi  53 m yüksekliğinde ve 27,5 m çapındadır. Caminin içinde Kanuni Sultan Süleyman ve eşi Hürrem Sultanın bulunduğu bir hazire mevcuttur. Caminin 4 minaresi vardır bunun sebebi ise Kanuninin İstanbul'un fethinden sonraki 4. sultan oluşudur. Dört minaredeki 10 şerefenin de Osmanlının 10. padişahı olduğunun göstergesidir. 

4. Sultanahmet Camii
Osmanlı padişahı 1. Ahmet emriyle Mimar Sedefkar Mehmed Ağaya inşa ettirilmiştir. Sultanahmet Cami İznik çinileriyle donatıldığı için yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi mavi çokça olduğu kalem işleri ile süslendiği için Avrupalılarca "Mavi Cami (Blue Mosque)"olarak adlandırılır. Türkiye'nin altı minareli ilk camisidir. Boyutu 43 metre olan merkezi kubbesinin çapı 23,5 metredir. Cami inşa edildikten sonra uzunca bir süre Cuma günleri Topkapı Sarayındakilerin ibadetlerini yaptıkları yer olmuştur.

5. Kapalı Çarşı
İstanbulun Beyazıt, Nuruosmaniye, Mercan arasında bulunun çarşı dünyanın en büyük çarşısı ve en eski kapalı çarşılarındandır. İstanbulun değerli yeri olarak dikkat çekmektedir. Kapalıçarşıda 66 sokak ve yaklaşık 4.000 dükkan yer almaktadır. İstanbul'un görülmesi gereken eşsiz bir yeridir. Senede 91 milyon ziyaretçi gelen çarşı dünyanın en fazla rağbet edilen güzel yer. 1460 yılında inşaatı Fatih Sultan Mehmed Han tarafından başlatılmıştır. Asıl büyük çarşı ise Kanuni tarafından inşa yapılmıştır.

6. İstiklal Caddesi
İstiklal Caddesi İstanbul'un en değerli yerlerinden biridir. İstanbul'un en eski yerlerden biri olan Beyoğlunda bulunur. Türkiye'nin en ünlü caddelerinden biri olan İstiklal Caddesinin uzunluğu 1400 metredir. Her rehberin defterinde kesinlikle yazar ve turistlerin uğramadan gitmediği yer denebilir. Avm, cafe, mağaza, bar, okul vb. mekanları ile yerli ve yabancı turistlerin en önemli uğrama noktalarından biridir. Her ülkeden misafirlerini ağırlayan cadde üzerinden geçen tramvayıyla güzel bir görüntü oluşturur.

7. Pierre Loti
İstanbulun en güzel manzaralarından biri olan Pierre Loti ismini Fransız yazardan almıştır. 1879'da Osmanlı Türkiyesinden anektodlar veren Aziyade isimle romanına ismini alan kadınla burada karşılaştı. Türk dostu olarak kendisini nitelendiren Pierre Loti İstanbulda bulunduğu dönemde Eyüpte yaşamıştır. Ülkemize devlet davetlisi olarak geldiği zaman Sultan Reşat tarafından karşılanmıştır. İstanbul Divan yolunda bir caddeye ve Eyüp de bir kahvehaneye ismi verilmiştir. Zamanımızda ise bu kahvehanenin bulunduğu tepe Pierre Loti Tepesi olarak adlandırılıyor.

8. Ayasofya
Bizans İmparatoru 1. Justinsen tarafından 532-537 seneleri arasında eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazikila planlı bir patrik katedrali olup, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından camiye dönüştürülmüştür. Günümüzdeki Ayasofya Müzesi aynı yere yapılan üçüncü kilise olduğundan Üçüncü Ayasofya olarak da hafızalarda yer alır. İlk iki kilise isyanlar sebebiyle yıkılmıştır. Ayasofya'nın merkezi kubbesi zamanla düştüğü için Mimar Sinan'ın binaya istinat duvarlarını eklemesinden sonra çökme tehlikesi yaşamamıştır. Muhtemel provakasyonlar ve mimarinin tarihine dikkat çekerek Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye çevrilmiştir.

9. Kız Kulesi
Ufak bir ada üzerine mimarısı yapılmıştır ve hakkında defalarca rivayet ve efsaneler olan Kız Kulesi Üsküdarda Bizans çağından kalan tek mimardır. MÖ. 24 senelerinde kadar uzanan tarihi vardır. Kız Kulesi 2000 yılında restore edilmiştir. Geçmişten günümüze birçok isim alan kule yabancılar tarafından Leandrus'un kulesi diye söylenmiştir ama günümüzde Kız Kulesi olarak anılmaktadır. Restaurant, cafe ve bar açılarak yerli ve yabancı turistlere hizmet vermektedir. Kız kulesine ulaşım Ortaköy ve Salacaktan sandallarla yapılmaktadır. 

10. Yerebatan Sarnıcı
Bizans İmparatoru Justinianos büyük sarayının su ihtiyacını karşılamak için yapılmıştır. MS. 542 yılında yaptırılmıştır. İstanbul'daki en büyük kapalı sarnıçtır. Sarnıç 9 metre uzunluğunda 336 adet sütundan yapılmıştır. İstanbul B. Belediyesi Kültür A.Ş tarafından işletilmektedir. Yerebatan Sarnıcı müze olmanın yana uluslararası etkinliklerde düzenlemiştir. Ayasofya'nın batısında bulunan Yerebatan sarnıcı herkesin gidip görmesi gereken bir yerdir. Büyüleyici atmosferiyle yerli ve yabancı turistlerin en çok beğeneceği yer olacaktır. 


YORUMLAR (0)