Ömer Üründül Kimdir?
5 1

Ömer Üründül Kimdir?

  741 İzlenme 23.3.2018 1
Ömer Üründül Kimdir?
Resmi Büyüt

Sayın spor adamı, fedakar insan kendi deyimiyle otuz beş yaşından sonra hobisinin peşinde koşan örnek insan. Kendine has konuşmalarıyla futbola renk katan, anlatacağımız milli yorumcumuz Ömer Üründül. 

Ömer Üründül’ün sporlarla ilgilenmesi, takip etmesinin arka planına baktığımızda kalıtsal olduğunu anlıyoruz. Dedesinin spor düşkünü olduğunu biliyoruz. Babasıyla spor karşılaşmaları için çeşitli ülkelere gittiklerini anlatır. Babasının taleplerine kulak tıkamaz onun için babasının rızasını kazanmak amacıyla birlikte maçları izlerler. Babasının izlemiş olduğu spor dalı güreşlerdir. Sonuç da güreş de sporun bir çeşidi. Tabii ki diğer sporları da izliyorlar ama en çok güreş izlemişlerdir.

Bir anısında anlatır. Babası istedi diye 81 yaşında olan babasıyla maç izlemeye giderler. 1978/1988 yılları arasında İstanbul spor’ da yöneticilik yapar. Kesintisiz devam eder. Süleyman Seba hayranıdır.  Süleyman Seba’ya maç sonunda veya maç esnasında küfür edenler olur. O maçtan ağlayarak stadı terk ettiğini söyler. Onun için büyük kulüplerde yöneticiliğe tövbe etmiştir. İstanbul spor ‘da yöneticiliği esnasında sıkıntılar vardır. Takım 2. Ve 3. Lig’de oynamaktadır. Ve maddi sıkıntıdan dolayı 23 hafta takımın başında çalıştırıcı olarak görev almıştır.

Ömer üründül futbol ile iç içe hatta maç kaçırmayan kişiliği var.  Futbol takımlarından gönül olarak Fenerbahçelidir. Ama asla tarafgirliği yoktur. Her takıma eşit mesafede olduğunu ifade eder.

Şampiyonlar ligi maçlarından birine eşini de götürür. Maç esnasında hanımı maçlardan hoşlanmıyor ki, hep saatine bakmış. İnsanın hoşlanmadığı ortamda canı sıkılır.  Bunu bilen üründül eşini maçlara götürmez olur. Üründül’ün spor yorumculuğuna adım attıran kişi ise 1986 yılının tercüman gazetesinin spor editörüdür. İlk yorumlaması için seyrettiği maç ise; Sarıyer ile Sakarya spor arasında ki karşılaşmadır. Böylece yorumculuğa başlamış olur.

Kendisi tenis oynayan sporcudur. Maç anlatımının bitimi sırasında stadın basın bölümüyle, taraftar bölümüne geçmek için atlaması gerekir. Atlar fakat kalçası kırılır. Böylece tenis oynamayı bırakır.

Günlük altı kilometre yürüdüğünü ifade etmektedir. Ömer üründül aslında futbolcu değildir. Spor eğitimi almamıştır. Sporun takip serüveni 35’inden sonra başlar. Basın yayın kuruluşlarının temsilcileriyle otellerde beraber kalmasının yorumculuğa başlamasında önemli rol oynamıştır.

Kendisi aslında işadamıdır.  Kötülüklere bulaşma, iyilik yap mutlaka kötülüğün izi bir gün çıkar diye babası söylemiştir. Babasının bir vasiyeti vardır. Devlete asla hile yapma çünkü bir gün mutlaka karşına çıkar der. İşlerini sağlam yapar dürüst işadamlarımızdandır. Kendi deyimiyle, evine harcadığı para kadar, fakirlere yardımcı olduğunu ifade eder. İstihdam sağlar, İş verendir. En çok kızdığı davranış, alaya alınmaktır.

Şirkette maçlar yorumlanmaz, Üründül yorumlamaz. Çalışanlar kendi aralarında yorumluyorlarsa kulak kabartır. Yorumlamaya dahil olmaz, prensiplerinden taviz vermez. Disiplini sever, çalışmayı sever ve ilkelidir.

Bugünün gençlerine örnek kişilik olarak, paralarını har vurup harman savurmaz. İktisatlıdır. Üründüllere çok ihtiyacı var ülkemizin.


Hazırlayan : Mehmet Şener

YORUMLAR (0)