Altın ve Bakır - (Tala Va Mes)
5 1

Altın ve Bakır - (Tala Va Mes)

  845 İzlenme 7.3.2018 14
Altın ve Bakır - (Tala Va Mes)
Resmi Büyüt
Tahran'a hatip olmak için ailesi ile birlikte taşınan Seyid Rıza'nın eşinin hastalanması sonucunda ailenin bütün yükü Seyid Rıza'nın omuzlarına kalmaktadır. 

Hastalık süreci boyunca karısının hastahanede kalmasından dolayı Seyid Rıza'nın çocuklarla ilgilenmesi ile derslerinden mahrum kalması. Bu yaşanılan mahrumiyetin film içerisinde gerçek aşkın beşeri aşk yerine Allah aşkı olmasını betimlemesi ile birlikte her cefanın altında mutlaka bir sefanın olabileceğinin göstergesini işlemektedir filmde.

Seyyid Rıza ailesi ile birlikte Molla olmak için Tahran'a taşınır. Arkadaşı Hamit'i yardımı ile küçük bir eve yerleşir. Seyyid Rıza evli ve iki çocuk babasıdır. Taşınma işlemleri bittikten sonra medresede eğitimlerine başlar. Eşi ise halı yaparak ve evdeki işlerle uğraşmaktadır. Seyyid Rıza tüm hayatını öğrenmeye adamak isterken, onun ve çocuklarının çok sevdiği bağlı olduğu eşi hastalanır. Seyyid Rıza bu süreçte eşini hastaneye yatırır. Artık bütün işler Seyyid Rıza'nın omuzlarındadır. Derslerine vakit ayıramaz hale gelir. Film öyle naif bir konu içerisinde işlenmektedir ki bütün yükler üst üste gelse bile hem Seyyid Rıza hemde ailesi en küçük umutsuzluğa düşmeden hayatlarını sürdürmeye çalışmıştır. Normal hayatın işlenmesi filmde halının ilmek ilmek dokunurken bir yandan o zarifliğin kalbe dokunması tüm bütünlüğüyle yansıtıyor.

Eşinin hastalığının ilerlemesi ve eve gelmesi Rıza'nında işlerinden geri kalması ama bu zorluklar içinde o umut dolu ışığı bulması ise Seyyid Rıza'nın gösterdiği sabır onu güzel olana yönlendirir. Filmde gerçek aşkın beşeri aşk yerine Allah aşkı olmasını betimler. Hayatımızda kaçırılan küçük anların, duyguların önemli olduğunun farkına varmamızın gerektiğini söyler.


YORUMLAR (0)