Aslan Kadar Aslan - Neşeli Günler
5 1

Aslan Kadar Aslan - Neşeli Günler

  1053 İzlenme 27.2.2018 1
Aslan Kadar Aslan - Neşeli Günler
Resmi Büyüt
1970'lere mi gitmeliyiz? Hadi o zaman bir tur atalım. Yeşilçam klasiklerinden olan Neşeli Günler filminden kısa bir kesit sunan video tabi ki izleyen herkeste bir tebessüm oluşturur ama her seferinde oluşturur. 

Başrollerini maalesef ebediyete uğurladığımız bu filmin kesitinde usta sanatçı Şener Şen'in yeğenlerini yanına alarak ortamda bir tek kendinin tam inandığı çocukların gülerek makara yaptığı abisinin sallamalarına tepki göstermesine sebep olan bir aslan avı anlatmaktadır. Hikayede ki asıl trajikomik olan sahne amcası ve yengesinin verdiği harçlıklarla idare eden ve bir baltaya sap olamayan Ziya karakterinin Almanya macerasını anlatması ama aslan avını ekleyerek Almanyayı coğrafi ve  fiziki yönüyle olsun ev sahibi yaptığı doğal ortam olarak Afrika da bulunan Serengeti'ye Masai Mara'ya benzeten konuşması. Bir çakıyla aslanı nasıl öldürdüğünü kendince sallamaya başlayan atma ziya sahnesi çok sevinmiştir. Bu konuşma çocuklar tarafından sevinçle ve komik karşılansa da abisi tarafından sert tepki almıştır. Bunun sonucunda abisine sinirli olan yengenin Ziya karakterine mecburi muhalefet olarak sahip çıkarak yüzyılın patlaması ile aile birliğine son vermesi ile sahnede ki o perde bitmiştir. Hayatımda atma Ziya videosu için bu kadar düşünüp böyle uzun bir yazı yazacağım aklımın ucundan dahi geçmezdi. Öncesinde isteğinize bir mantık veremesem de benim için ilginç bir deneyim oldu .

Burada ki asıl mesele şudur Ziya'nın yeğenlerinin üzerinde kurmaya çalıştığı bilgili birikimli dünya görmüş bir amca modelidir. Lakin insanlar ya oldukları gibi görünmeli ya da göründükleri gibi olmalısın lafını pek önemsemedikleri için Ziya burada tepki ile karşılaşmıştır. Bu umarım bu sahneyi izleyen insanlara ders olmuştur.

Hazırlayan : Furkan Yurtçiçek

YORUMLAR (0)