Temel Reis
5 1

Temel Reis

  1055 İzlenme 22.2.2018 1
Temel Reis
Resmi Büyüt
Temel Reis çocukluğumuzun en çok izlenilen ve beğenilen çizgi filmlerindendir. Çocukluğumuzda hepimizin ilham kaynağı ve kahramanı olmuştur. Özellikle 90'lı yılların efsane çizgi filmleri arasında yer alan ve Ispanağı bir nesile sevdiren adam olarak tanınmaktadır. Aslına bakarsak çizgi filmin 90 yıllara  değilde daha eskilere dayanır. Ama en çok çocuklar için 90'larda tvde görüp popüler oldu. Annelerimiz ıspanak yerseniz Temel reis gibi olursunuz diyerek bizi ıspanak yemeğe teşvik etmiş bir nevi gaz vermişlerdir.

Yazar Temel Reis ve Safinaz figürlerini mahallesindeki insanlardan ilham alarak yazdığı bilinmektedir. Temel Reisi yazarken mahallesindeki denizciden Safinaz ise mahallesinde üst komşudan etkilenelerek yazılmış karakterlerdir. Temel reis iyilerin dostu kötülerin düşmanı bir profil çizmektedir. Safinaz ise saf  bir karakterdir. Temel Reis için 2 tane önemli imge vardır. İlki herkes tarafından bilinen ıspanak ikincisi ise whifflenin başını okşaması. Bunları yaptığı zaman önlenemez bir hale geliyordu. Kabasakal isminden de anlaşılacağı gibi kaba kötü bir karakterdir. Safinaz'ı Temelin elinden almaya çalışır. Çizgi filmde Wimp adlı obur ama bir o kadar bir korkak karakter bulunmaktadır. Film de olağanüstü unsurla ve mitolojik kavramlar oldukça başarılı verilmiştir.

Ayrıca filmin The Popeye the Sailor Man isimli çok güzel bir müziği vardır. Müziği karakterleri görselliği ile yüzyıla damgasını vurmuş adına heykeller dikilmiş parklar yapılmış bir çizgi filmdir.

Hazırlayan : Egemen Şekercioğlu

YORUMLAR (0)