Rüştü Reçber Kimdir?
5 1

Rüştü Reçber Kimdir?

  954 İzlenme 13.2.2018 1
Rüştü Reçber Kimdir?
Resmi Büyüt
Rüştü Reçber, 1973 Antalya doğumlu efsanevi Türk kaleci. Ülkemizde Beşiktaş ve Fenerbahçe gibi büyük takımların formasını giymiş, Avrupanın bana göre en köklü kulubü Barcelona'nın formasını giyme başarısı göstermiş bir efsanedir.

Tanımlamaları, tek düze internet bilgilerini bırakıp Rüştü'nün Türk futbolu için, 90 doğumlu çocuklar için ne ifade ettiğine yavaş yavaş geçelim istiyorum. Bizler milli takımımızı ne kadar son birkaç yıldır polemiklerle ve kavgalarla gündeme gelse de her zaman ayyıldızından ötürü sevdik ve destekledik. Avrupa futbolunda yeni yeni başımızı gösterebildiğimiz zamanlardı, 90ların sonu 2000lerin başıydı. 1954ten sonra ilk defa büyük bir turnuvaya, Euro 96'ya katılmıştık. 98 Dünya Kupası'nı kaçırdık, daha sonra Euro 2000 ve 2002 Dünya Kupası. Milli takımımızın başarılı olduğu bu yıllar arasında kalede hep Fenerbahçeli Rüştü vardı. Sokakta top oynayan çocuklar için de çok farklı bir yerdeydi sözüm ona ''herkes sevdiği bir futbolcu olsun'' dendiğinde biri ''Ben Rüştüyüm'' diyerek eldivenleri eline alırdı.

Bana göre Rüştü Reçber denince akla 2002 Dünya Kupası gelir. Milli takımımızın tarihindeki en büyük başarısında, dünya 3.lüğünde de kalede yine ''yüzüne boya süren adam'' vardı. Sahadaki enerjisiyle hep sivrilirdi, 2002 Dünya Kupası hakkında konuşan yabancı bir taraftar ''Türklerle ilgili aklımda kalan yüzüne boya süren bir kalecileri vardı. Rüştü o adam tam bir çılgın'' diye bahsediyor. Topu oyuna hızlı sokma konusunda en iyi kalecilerden biriydi, İlerleyen dönemde Barcelona forması giyerken bu özelliği ona pahalıya patlıyor. Yediği hatalı gollerde bu özelliğinin önemli payı var diye düşünüyorum. Kupa sonrası takımımız turnuvayı 3.lükle tamamladığında bir çok önemli futbolcumuza avrupa takımlarından teklifler gelmeye başladı. Birkaç iyi futbolcumuz dışında önceki dönemde pek görülür bir durum değildir. Kupadan bir sene öncesinde Emre Belözoğlu İnter'e transfer olurken kupadan bir sene sonra Rüştü Reçber Barcelona'ya transfer oldu.

Gelelim yazımızın en ''gururla'' yazdığımız kısmına. Barcelona'da bir Türk. Arsenal ve Manchester United ile bir protokol yapan Rüştü Reçber Barcelona'nın da radarına giriyor. Barcelona'da yeni hoca adaylarının (Ronald Koeman ve Guus Hiddink) da onayları alınıyor. Ve Rüştü Reçber Barcelonalı oluyor. Fakat ikisi de takımın başına getirilmiyor. Rüştü'nün daha sonralarda ''Kariyerimin seyrini değiştiren kişidir'' dediği Frank Rijkaard katalanların yeni teknik direktörü oluyor. Burada işler hiç istediği gibi gitmedi yeni hocası daha sezon başlamadan onu oynatmayacağını söyledi. Gerek ispanyolca bilmemesi, gerekse İspanya'daki yabancı kuralı onun futbol hayatını tersine çevirdi. Sadece 4 maçta forma giyebildiği Barcelona'da kendini kabul ettiremedi, ne kadar iyi bir kaleci de olsa Barcelona'da tutunamadı. Kişisel fikrim Rüştü Reçber'in o seviyede tutunamamasına üzülmek yerine o seviyeye ulaşabilmesine de sevinmeyi bilmeliyiz. Daha iyi bir kariyer planlamasıyla o seviyede çok daha fazla tutunabilirdi diye düşünüyorum. Belki de daha önce protokol imzaladığı ingiliz kulüplerinden birine transfer olsa daha fazla forma şansı bulurdu ve biz onu avrupa sahnesinde daha fazla izleyebilirdik.

Barcelona'dan sonra ülkemize Fenerbahçe'ye geri döndü. Daha sonra Beşiktaş'a transfer oldu. Euro 2008'de Milli takımımız yarı finale çıkma başarısı gösterirken o Volkan Demirel'in arkasında yedek bekliyordu. Çek Cumhuriyeti maçında Volkan'ın kırmızı kart görmesi sebebiyle Hırvatistan maçında kaleyi o korudu. Başarılı bir performans sergiledi son dakikaya kadar. Son dakikada yanlış çıkışlarından birini yaptı. Gözümde Barcelona gibi bir taktik takımından ayrılma sebebi de bu hatalı çıkışlarıdır. Rüştü'nün yediği gole Semih Şentürk erken cevap verdi ki o sahadan galibiyetle ayrıldık tersi bir sonuç olsaydı
Rüştü Reçber'i şimdi hatırladığımızdan daha kötü hatırlardık diye düşünüyorum.

2012'de 2 yıl daha futbol oynarım dediği dönemde Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'ın ''Ben kadromda 39 yaşında kaleci istemem'' sözüne de kırılmış futbolu bırakmıştır. Şimdilerde Hürriyet gazetesinde köşe yazarlığı yapmakta olup yaz döneminde Milli Takımlar Genel Koordinatörü Fatih Terim ile arasında geçen mektuplaşma ile gündeme gelmiştir. Günden güne kirlenen Futbol camiamızda dileyelim ki hep sevdiğimiz kaleci Rüştü olarak kalsın....

Hazırlayan : Adem Şen

YORUMLAR (0)