İslamı Seçmiş 10 Yabancı Ünlü
5 1

İslamı Seçmiş 10 Yabancı Ünlü

  2837 İzlenme 19.9.2016 1
İslamı Seçmiş 10 Yabancı Ünlü
Resmi Büyüt
Birbirinden değerli ve dalında başarılı olan ünlüler, hayatlarında yaşadıkları çeşitli olayların etkisiyle kendisini Müslüman olarak bulmuştur. Bu yolculukta birbirinden farklı hikâyeler yaşayan ünlüleri tanıyalım. 

Dünyaca ünlü boksör olarak kabul edilen ve otoritelerce hakkı verilen Mike Tyson, İslamı seçen ünlüler arasındadır. "Demir Mike" lakabı ile tanınan ve tüm zamanların en agresif boksörü olan Tyson Müslüman olduktan sonra Malik Abdul Aziz ismini almıştır. Mos Def olarak da bilinen Dante Terrell Smith isimli Amerikalı rap sanatçısı da İslam dinini seçtikten sonra, Yasiin Bey adını almıştır. Müslüman olan sanatçılar arasında en meşhuru ise şüphesiz Cat Stevens olmuştur. Ünlü İngiliz sanatçı, 1977 yılında İslam ile tanıştıktan sonra "Yusuf İslam"adıyla şarkılar söylemeye devam etmiştir. Futbolcular arasında belki de aklımıza gelen ilk isim Franck Ribery'dir. İslam'ı seçen Fransız yıldız Ribery, ismini de Bilal olarak değiştirerek Mekke'nin yolunu tutmuştur. Amerikalı aktivist olan Malcolm X, İslam dininin daha eşitlikçi olduğunu belirterek ismini El Hacı Malik El-Şabaz olarak değiştirmiştir. Amerika'da verdiği mücadele ile tanınan ve dosttan çok düşman edinen El Hacı Malik, yaklaşık bir yıl sonra bir suikast sonucu öldürülmüştür. Hakkında ortaya atılan birçok komple teorisini de beraberinde götüren El Hacı Malik'ten geriye sadece verdiği mücadele kalmıştır. Basketbol dalında en ünlü basketbolcular arasında gösterilen Ferdinand Lewis Alcindorda din değiştirenler arasına katılanlardandır. Müslüman olarak Kareem Abdul-Jabbar, adını alan Ferdinand için hayat adeta yeniden başlamıştır. Bu isimle yeni rekorlar kırarak kendini bir kez daha ispatlayan Kareem Abdul-Jabbar, en fazla all-star seçilen NBA oyuncusu seçilmiştir. İslam'ı seçen bir başka sanatçı ise jermaine Jackson olmuştur. Müslüman olduktan sonra, Muhammed Abdülaziz ismini kullanmaktadır. Müslüman olan bir başka futbolcu ise Fransız yıldız Nicolas Anelka'dır. Müslüman olduktan sonra Abdul-Selam Bilal ismini seçen Anelka, kariyerine bu şekilde devam etmiştir. 

Dünyaca ünlü Vinnnie Pazda İslam'a giren ünlüler arasında unutulmaması gereken kişilerdendir. Listenin sonunda ise sadece İslama girmek ile kalmamış, bu yolda çeşitli mücadeleler vermiş ünlü boksör vardır. Muhammed Ali ismini alan Clay, uzun yıllar bu isim ile maçlara çıkmıştır. 


YORUMLAR (0)