De-Marke Nedir?
5 1

De-Marke Nedir?

  871 İzlenme 8.2.2018 12
De-Marke Nedir?
Resmi Büyüt
Oyunda rakip oyuncular tarafından gözlem ve kontrol (MARKAJ) altına alınmayan, boşta bırakılan sporcunun bulunduğu duruma denir.

Futbol da her ne kadar rakip oyuncuları "Marke Etmek" kolay gibi görünse de, savunma oyuncuları için çok zor bir durumdur. Rakibinin fiziği, gücü, tekniği bazı savunan oyuncuları maç içerisinde çaresiz durumlara düşürdüğü sıkça görülmektedir. Antrenörler maç öncesinde oyuncularını uyarmadan yapamazlar adamını kaçırma, bu oyuncunun şu yönü iyi, devamlı sağa veya sola çalım atar, hava hakimiyeti iyi gibi say say bitmez uyarılar gelir ama olacak olur rakip iyiyse illaki "DE-MARKE" pozisyon almayı başarır. Genelde futbolda çabuk ve tekniği iyi oyuncular, ne yaparsan yap kurtular sıkıştığında topu hızlı şekilde arkadaşına verir markajdan kurtulur ve "DE-MARKE" pozisyonunu alır ve amacına ulaşır...

Özellikle günümüz futbolunda artık istatistikler saniyesine kadar tutuluyor her oyuncunun maç içerisindeki oyunu gözler önüne seriliyor. O yüzden, artık oyuncuların daha akıllıca ve hızlı düşünmesi gereken bir oyun olmaya başladı. 

Dünya da artık öyle zeki ve çabuk oyuncular var ki, bunların başında "LİONEL MESSİ" gelmektedir. Her maç öncesi rakibinin  hocasına genelde sorulan sorulardan biri Messiye önlem aldınız mı? Bazen ilginç cevaplar gelir esprili bir şekilde yanlış hatırlamıyorsam Mallarco takım hocasıydı galiba, Messiyi "MARKE"etmek için bir tüfek gerek demişti sanırım...

O yüzdendir ki Tekniği iyi süratli, çabuk oyuncuları istesen de istemesen de "DE-MARKE" bırakmak zorunda bırakılıyorsundur. Bunu başarabilen iyi savunma oyuncuları da vardır pozisyon bilgisi ile kendi yavaş olan özelliğini kapatıp veya rakibine çok yakın oynayıp markaj altında tutar adım attırmaz.

Hepimizin bildiği gibi "CRİSTİANO RONALDO" dünyaca ünlü Portekizli yıldız da hep "MARKAJ" altında olmasına rağmen sayısız gollere imza atmıştır.  Ronoldonun üzerinde çok büyük etkisi  olan, "Alex Ferguson'un M.Unıted - R. Madrid maçındaki  Patrıce EVRA - RONALDO pozisyonu hakkındaki söylemlerine değinelim.

Maç içerisinde bir pozisyonda Ronaldo, Evra'nın öyle tepesine yükseldi ki, soyunma odasında Evraya, Ferguson sen ne yapıyorsun gibi bir cümle söylemiş ardından pozisyonu izleyince gülüp ben ne söylüyorum demiş. Ronaldo bu sıçramada dünyanın en iyisi. "DE-MARKE" pozisyonu aslında her oyuncu kendisi sağlar. Zaten günümüz futbolunda herkes adamıyla oynadığını düşünürsek boş alanın olmadığı şu dönemlerde her oyuncu kendini geliştirmek durumunda aynı zamanda savunma oyuncuları daha büyük önem arz ediyor.


YORUMLAR (0)