Ben Efsaneyim (I Am Legend)
5 1

Ben Efsaneyim (I Am Legend)

  867 İzlenme 1.2.2018 10
Ben Efsaneyim (I Am Legend)
Resmi Büyüt
Bir insan (Robert Neville) düşünün, gelecek hayalleri, idealleri ve mantığına göre daha ağır basan. Gidip kurtulmak varken o kaldı. Bu güne veya kendini değil, yarına ve insanlık faydalarını düşünen. 

O kaçabilirdi, gidebilirdi ama onu orada tutan birşey vardı, kimleri buna fedakârlık der, toplum faydası der, ama  ben buna inanç çok diyorum. Bu inanç din yönünden de olabilir. Ama bana kalırsa dostlar onu orada tutan şey; yaptıkları ve yapabileceklerini olan inancıydı. Yoksa ne bir insanın ailesinden, en kıymet verdiklerinden ayırabilir ki? Bunu kaç kişi yapabilir acaba. Yalnızlığı göze almak ve kıymetlilerinden ayrılmak. Ve belki de çoğu kişinin yapmayacağı şeyi yaptı ve bunu kendisi için değil gelecek için yaptı. İşte ben buna ne derim biliyor musunuz, idealistlik. En sevdiklerinden ayrıldı diye düşünebilirsiniz ama o, bir o kadar değer verdiği şeyin peşinden gitti. Gitmelimiydi, gitmemeli miydi orası size kalmış ama bunu biri yapması gerekiyordu belki de o kişi oydu ve bu yüzden orada kaldı. Aslında bu göründüğü kadar basit bir olay değil bir olay değil dostlar, burada insanın bilinç altında dolaşan düşünceleri ve bu düşüncelere rağmen yaptığı uyguladığı eylemler arasındaki bağı incelemek gerekiyor. Burada anlatılmak istenenlerden biride, her zaman mantıklı olanı yapmak doğru olanı yapmak anlamına gelmez. Yansıtılmak istene düşüncelerden bir diğeride, yalnızlığın ne derecede zor olduğudur. Yalnızlığı yok etmek için nasıl uğraş verildiği ve bunun nasıl sonuç verdiği. Artık başardı mı başaramadı mı orası size bağlı. Bu yüzden siz siz olun etrafınızdaki insanları incitmeyin.

Bir diğer düşünce ve bana göre en önemlisi ise herşey tam bitti derken tekrar bir umut fidesinin yeşermesi ve o fidenin diğer insanlar için hayat kaynağı olması. Evet herşey bitti görünüyordu, evet herşeyin sonuna gelinmişti, ama tekrar bir ışık doğdu ve bu ışık sadece ona değil geleceği aydınlatan bir el feneri oldu. Kısaca dostlar ne olursa olsun sonuna kadar umudumuz tüketmeyin. Aslında bunu o kadar iyi anlatan bir atasözü var ki "GECENİN EN KARANLIK VAKTİ, SABAHA EN YAKIN OLAN ZAMANDIR.


YORUMLAR (0)