Tüm Zamanların En İyi Hapishane Filmi Esaretin Bedeli
5 1

Tüm Zamanların En İyi Hapishane Filmi Esaretin Bedeli

  941 İzlenme 29.1.2018 1
Tüm Zamanların En İyi Hapishane Filmi Esaretin Bedeli
Resmi Büyüt
Hapishane filmi diyince ilk kalan gelen usta oyuncu Morgan Freeman gibi yıldızın oynadığı ve orjinal adı The Shawshank Redemption olan efsane bir eserdir.

Sizce adalet var mı, yok mu. Buna siz karar verirsiniz ama adalet her zaman adil olmayabiliyor. İnsanlar bazen gözlerinin önündeki gerçeği görmez yada görmek istemezler. Aslında bu olayı şuna benzetiyorum; Bir kulenin içindesiniz. Kulenin dört bir yanında farklı açılardan camlar var, siz hangi camdan bakarsanız sadece o açıyı görürsünüz. Aslında yapılması gereken o kulenin tepesinden bakmaktır bütün olaylara. Ama biz kendimizi tek bir açıya mahkum ediyoruz ve kendimizi diğer olanlara karşı kör olmaya mahkum ediyoruz.
       ‎
‎Sizce aklımızı kullanmanın derecesi ortama ve bulunduğumuz ruh haline göre değişir mi? Normal koşullarda hepimiz aklımızı kendimize yetecek kadar kullanıyoruz di mi? Peki ya zor koşullar altında bunu yapabilirmiyiz? Her gün  ayrı zorluk altında yıkılmadan hayata küsmeden,olanlara aldırmadan  kullanıyorsa işte gerçek dahi odur. İnsan öyle hergün sıradan rutin bir hayat yaşamaya bilir. Her gün farklı zorluklarla karşılaşabilir. Bu durumları düzeltmeye çalışılabilir ama bu her zaman mümkün olmayabilir. Bu yüzden içinde bulunduğumuz durumlara kendimizi adapte etmeliyiz. Ve aynı zamanda içinde bulunduğumuz krizi fırsata çevirmenin yollarını da bulamaya çalışmalıyız. Bu fırsatları sadece kendimiz için değil, etrafımızdaki dostlarımız içinde kullanmalıyız ki, bu krizler bittikten ve ağır hasarlar aldıktan sonra yaralarımızı saracak insanlara ihtiyacımız olacaktır.
       ‎
‎Umut, kulağa ne kadar hoş gelen bir kelime. Çoğu insan için yaşama amacı ve var olma nedeni.Ama bana göre herşeyi tekbir umuda bağlamak yanlış. Çünkü çoğu insan bunu yapıyor ve çoğunun sonu umut ettiği şeyi beklerken geliyor. Bundan şunu anlayalım ki umut tek başına pek de fazla birşeye yaramıyor. Ben demiyorum ki  umut işe yaramaz. Ben umudun tek başına bir işe yaramadığını savunanlardanım. Tabiki birşeyi Umut etmeden yapamazsın. Ama umudun yanına kararlı ve azimli bir kimlik koymazsan sonuç yine öncekiler gibi hüsran olması çok yüksek ihtimal. Azim, bir insan için sahip olması gereken asgari özelliklerden biridir bana göre. Bir yola çıkıldığında daha ilk lastik patladığında geri dönersen bulunduğun yerden bir adım öteye gidemezsin.
       ‎
‎Tabiki bunların arasındaki en önemli şeylerden biride başarıdır. Bir insan ne kadar hayal kurarak kursun o kişide bunu başaracak bilgi ve azim yoksa o işi büyük ihtimalle sonuçlandıramaz.

Son olarak dostlar İNTİKAM. Size yapılan iyilikleri ve kötülükleri unutmayın. Özelliklerden kötülükleri. Her yapılan ihanetin üzerine bir kat sünger çekerseniz bu süngerler bir gün yükselir ve bir gün oradan düşersiniz. Son olarak size çok sevdiğim bir sanatçının sözüyle veda etmek istiyorum; "Affetmek erdemse unutmamak akıllılıktır".YORUMLAR (0)