Deplasman Nedir?
5 1

Deplasman Nedir?

  942 İzlenme 26.1.2018 0
Deplasman Nedir?
Resmi Büyüt
Deplasman: Futbolda bir takımın konuk olarak, başka şehre veya dış sahada yapacağı karşılaşmadır.                                                                                                           
Deplasman da oynamak, her takım için takım olarak ve bireysel olarak çok dikkatli, hatasız, kusursuza yakın performans vermek gerekir, aksi halde seyirci baskısı ile istenileni almak hiç de kolay olmayacaktır.

Deplasmanda oynamanın, istenilen başarıyı kazanmanın, ilk stratejisi moral olarak zihinsel açıdan sporcunun kendisini maça iyi hazırlaması gerekir. Sporcularda insan, doğal olarak Psikolojik açıdan etkilenebilirler. Binlerce seyirci, ev sahibi takımı destekliyor, yeri geldiğinde Hakem de baskı altına alınıp pozisyonlarda, yanlış karara imza atabiliyor ya da kartlarda hep deplasman takımına çıkıyor. O yüzden deplasman oyuncusu, yeri geldiğinde, gözünü kapatacak yeri geldiğinde, kulağı duymayacak yoksa kendine hakim olamayıp oyundan ihraç edilebilir.                                                                                  
Deplasman uyarısı: Takım Hocası son hazırlıklarında her ne kadar uyarsa da, bazen sporcular maç içerisinde dağılabiliyor. Hemen hemen her Hoca deplasman maçlarından önce maçın ilk yirmi otuz dakikasına dikkat çekerler çünkü farklı ambiyans, ateşli seyirci, ev sahibinin maça tempolu başlaması gibi etkenlerden etkilenirler bu dakikaları atlatmak takıma güç verdiği gibi ev sahibinin direnci ve seyircinin de motivasyonunu düşürebilir. Tabi bazı takımlar tam aksine deplasmanda daha iyidirler, akıllara ilk gelen iç sahada kapalı savunmamı yoksa, kendi seyircisinden mi etkileniyor? Her şey mümkün olabilir.

Dünya'nın bazı büyük dediğimiz takımları için, iç saha veya deplasmanda oynadığı oyun neredeyse aynı oyun çünkü, bu takımların oyuncuları "Dünya Yıldızı" gittikleri deplasmanda hemen ev sahibine oyun olarak çoğu maçta üstünlük kurup rakibin direncini kırıyorlar. Bazen de, bu takımlar bile deplasman da oynadığının farkına varıyorlar öyle iç saha takımları var ki, büyükleri adeta şaşırtıp bunaltabiliyorlar.

Ayrıca bazı takımların kaderimi, fobisi mi bilinmez yıllarca ters gelen deplasmanları olduğu gerçek o deplasmanda bir türlü maç kazanamaz!

Deplasmanda maç kazanmak ise her takım için artı puanlardır bazen beraberlik için 90 dk. defans yapan takımları görmekteyiz. Futbolseverler için göze hoş gelen futbol her zaman iyi fakat, her takım iyi futbola bakmıyor puan daha değerli oluyor. Her deplasman aşırı çekişmeli, kavga, gerginlik çıkartan rakip veya seyirci gibi olmaz, bazı deplasmanlarda maç öncesi taraftarlar şehri gezip takımları aleyhinde slogan atarak gezerler, kimse karşılık vermez hayretle takip ederler bunlar futbolun birleştirici yanlarından böylede olmalı ve misafirperver insanları da kutlamak gerekir. Centilmenliğin Ülkemizde maalesef bazen dip yaptığını görüyoruz. Artı normal olan davranışlara o kadar seviniyoruz ki; mecburuz.

Güzel oyunu, kimsenin bozmaya hakkı olmadığı gibi yanında oturan seyirci arkadaşının huzurunu da bozmaya kimsenin hakkı yoktur. Nasıl saygı görmek istiyorsan öyle saygı göster... İÇ SAHA da gösterdiğin Misafirperverliği DEPLASMANDA görürsün merak etme?  Saygı...


YORUMLAR (0)