Rövaşata Nedir ve Nasıl Atılır?
5 1

Rövaşata Nedir ve Nasıl Atılır?

  1295 İzlenme 25.1.2018 1
Rövaşata Nedir ve Nasıl Atılır?
Resmi Büyüt
Rövaşata, futbolda bir oyuncunun havadaki topa vurmak için ayakları yukarı atıp önce birinci ayak sonra topa vurulacak ayak şeklinde ayakların yerden kesilmesi ve topa vurmasıdır.

Röveşata, sadece rakip kaleye şut çekmek gol atmak için yapılmaz. Pozisyon durumuna göre ceza sahası içinde topu uzaklaştırmak zorunda olan oyuncu da bu hareketle kalesine yüzü dönük olsa dahi sıkışık durumlarda uzaklaştırıp takımını rahatlatır. Bu hareket, her ne kadar futbol severleri heyecanlandıran, estetik, göze hoş gelen ve sonuç alınmasa da alkışlanan görüntülerdir. Diğer yandan ise sakatlık olması muhtemel bir hareket çünkü havada ters takla şeklinde sırt yer gelirken el, kol yardımı ile yere sağlam ve kontrollü şekilde inmek gerekir. Hareketi yapan oyuncu haricinde aynı topa kafa vurmaya çalışan oyuncuda muhtemel olduğundan her an rakip oyuncunun kafasına tekme gelebilir. O yüzden bu hareket, şıklığı kadar can sıkıcı olaylara da gebedir. Şimdi gelelim meşhur "RÖVAŞATA" ile maçlara damga vuran akıllardan çıkmayan gollere... 

Malum Türkiye'de forma giymiş, taraflı tarafsız herkesin sempatisini kazanmış insan olarak da güzel insan, ahlaklı futbolcu Moussa SOW hemen hemen bu pozisyona uygun hava toplarında belki de Dünya da deneyen oyuncuların başında gelir. Derbilerde dahi golleri vardır. Artık Röveşata ile özdeşleşmiş bir oyuncu bir süredir Türkiye den ayrılmıştı şimdi bildiğiniz gibi tekrar döndü ve bu gollere devam edecek mi? Bekliyoruz. 

Akıllarda kalan Röveşata golleri çok da olsa bazıları iz bırakır. Zlatan İbrahimoviç'in İngiltere' ye attığı gol adeta insanları şaşırttı o kadar uzaktan kimseni beklemediği bir anda İbrahimoviç'in aklımıza gelirdi herhalde. Golün her türlüsünü atmış bir oyuncunun bence bir atmadığı o gol kalmıştı onu da tamamladı. Bu gol kadar uzak olmasa da Philippe Mexes'in, Anderlecht'e attığı gol de bir defans oyuncusu için unutulmaz ve iyidir. Futbol, güzel oyun olduğu kadar bu hareketlerle daha da doyumsuz oluyor.


YORUMLAR (0)