Kahramanmaraş Tarihi ve Seyahati
5 1

Kahramanmaraş Tarihi ve Seyahati

  883 İzlenme 18.1.2018 2
Kahramanmaraş Tarihi ve Seyahati
Resmi Büyüt
Kahraman'maraş, kahramanlar diyarı, edeler diyarı... Kurtuluş Savaşında ilk kurşunu atan Sütçü İmam'ın torunlarının yaşadığı bu şehir, dünyadaki tek madalyalı şehirdir.

5 Nisan 1925 de TBMM tarafından madalya ile şereflendirilen bu şehir Anadolu'nun en önemli şehirlerinden biridir. Tabi ki Kahramanmaraş denince akla ilk gelen bunlar değil 'dondurma'dır. Kahramanmaraş ilinden çıkmış olan bu yiyecek tüm dünya tarafından bilinmektedir. İçli köftesiyle, dondurmasıyla, kırmızı biberiyle, tarhanasıyla ünlü olan bu ilimiz zengin bir mutfağa da sahiptir. Dondurmasını Mado pastanesi ile adını dünyaya duyuran bu il bu anlamda demirbaş olmaya devam etmektedir. Pek çok insan tarafından bilinmeyen ama Kahramanmaraşlıların evinden eksik olamayan bir yiyecek olan Tarhana, Yavuz Sultan Selim Han'ın Mısır yol alırken Maraş'ta geçmesiyle meydana gelen bu yiyecek Kahramanmaraş halkının önemli bir yiyeceğidir. 

İklim olarak Akdeniz İlkimi yaşayan bu şehir zaman zaman Orta Anadolu ve Doğu Anadolu iklimlerini de yaşamaktadır. Kışları genelde ılıman ve yağışlı geçen bu şehirde yazları sıcak ve kurak bir hava görülür. Gerek yaşanılacak bir yer olması gerek maddi imkanların da iyi olması sebebiyle sonra yıllarda öğrenci şehrine dönen Kahramanmaraş, 50 bine yakın öğrencisiyle bu alanda kendini öğrenci şehri olarak da geliştirmeye devam etmektedir. Serin yayları ile yaz ayında bir çok turist çeken Kahramanmaraş , kış aylarında da termal kaplıcaları ile yerli turistleri ağırlıyor. Değerli bir tekstil sanayisi bulunduran Kahramanmaraş bu braşnda kendini kanıtlamış bir il olarak dikkat çekmektedir. 

Tarihi orta çağ Dulkadiroğlu beyliğinden önce Hititlere kadar dayanan Kahramanmaraş ilinin çok eski bir tarihi kültürü de vardır. Birçok beldesinde çok eskilerden kalma kaleler ve mağaralar bulundurur ve eski bir yerleşim yeri olduğunu ispatlar. 11 tane ilçesi bulunan ve Büyükşehir olan Kahramanmaraş Afşin-Elbistan hidroelektrik santrali ile Türkiye'nin önemli bir elektrik yükünü çekmektedir.


YORUMLAR (0)