Selvi Boylum Al Yazmalım Filmi
5 1

Selvi Boylum Al Yazmalım Filmi

  1071 İzlenme 16.1.2018 1
Selvi Boylum Al Yazmalım Filmi
Resmi Büyüt
Neredeyse hepimizin okumaktan kaçtığı şiir, dinlemeye cesaret edemediği türkü, duymaktan imtina ettiği kelime ve izlemekten korktuğu bir film mutlaka vardır. Herkesin olduğu gibi bazılarınında okumaktan kaçtığı bir şiir, dinlemeye cesaret edemediğim bir türkü, duymaktan imtina ettiğim bir söz ve izlemekten korktuğumuz bir film vardır. 

Bu öylesine garip bir his ki tanımlanmaya muktedir olmayan, buna ihtiyaç duymayan bir duygu durumu. Bazılarının izlemekten korktuğu her izlediğimizde nefesimi düğümleyen o film; "Selvi Boylum Al Yazmalım"'dan başkası değil. Yönetmenliğinde Atıf Yılmaz'ın çabasıyla başrollerini Kadir İnanır, Türkan Şoray ve Ahmet Mekin'in oynadığı Yeşilçam'ın en başarılı aşk filmlerinden biri olan bu başyapıtın çekimleri 1977 yılında tamamlanmıştır. Döneminin mertebece çok üzerinde olan Selvi Boylum Al Yazmalım çekildiği dönemden kırk yıl sonra bile izleyenleri bu denli etkilemesi hasebiyle döneminin ne kadar üzerinde bir yapıt olduğunu kanıtlar niteliktedir. Ayrıca film, Rus yazar Cengiz Aytmatov'un aynı adlı eserinden alıntı yapılarak beyaz perde de sahnelenmiştir.
 
Selvi Boylum Al Yazmalım her ne kadar Yeşilçam'da en başarılı bulduğumuz bir yapıt olsada yazıyı kaleme alırken tıpkı filmin finalindeki o başlangıç sahnesindeki Asya'nın tercih yapmak zorunda olduğu o yerde olacağım yani nesnel bir safta duracağım. Yazıyı kaleme almadan evvel düşündüğüm ilk şey bu yazının türünün ne olması gerektiğiydi. Belki de bu yazıya film tenkiti demek en doğru yol olacaktır. Kararı sizlere bırakıyorum. Filmde aşk temasının ağır bastığı görünse de arka planı bize dönemin sosyolojik portresini çizmekte ve dönemin sosyo-politik durumunu göstermektedir. İzleyenlerin genellikle olağan bir biçimde gözlerinden kaçırdıkları bu türden detayları olabildiğince sizlere aktarma amacında olacağımı söylemek istiyorum. Filmin akışı ile sizleri boğmak niyetinde değilim. Ancak filmin ana eksenini doğru oturtmak amacıyla zaman zaman filmden kesitleri sizlerle paylaşacağım.

Film en temelinde Asya (Türkan Şoray) ve İlyas (Kadir İnanır) arasında geçen aşkı anlatmak amacındadır. Ancak filmin ilerleyen dakikalarında aslında filmin alamet-i farikası olan karakter, bu aşkın üçüncü bir kişisi olan Cemşid (Ahmet Mekin) sahne alır. Karakter çözümlemeleri filmin ana hatlarını kavramamızda bizim için en faydalı yol olacaktır. Asya karakteri ile başlayalım. Asya, mekan olarak taşra da yaşayan bir köylü kızıdır. Gelenek ve göreneklere bağlı, muhafazakar bir ailenin kızı olarak göze çarpar. Filmde bu durumu en iyi şekilde idrak edebildiğimiz sahne; annenin Asya dışarı çıkacak iken onun yüzüne kara sürdüğü sahnedir. Anne kızının yüzüne kara sürer çünkü bir kız çocuğunun onun nazarında güzel görünme gibi bir hayali ya da isteği olamaz. Çünkü orası küçük bir köy yeridir. Böyle bir yerde yetişen Asya buradan kaçma ve şehirde yaşama hayalleri kuruyordu.

Filmin diğer ana karakteri İlyas şehirli bir gençtir. İlyas'ın şehirli bir genç olduğunu filmde iş arkadaşlarının ona İstanbul'lu diye seslenmelerinden anlıyoruz. İlyas şehirli ve eğitimsiz bir gençtir. Bundan dolayı bir şirkette kamyon şoförlüğü yapmaktadır. Kamyon figürü filmin genelinde önemli bir yere sahiptir. İlyas kırmızı renkte bir kamyona sahiptir ve kamyonuna çok düşkündür. (Filmin ilerleyen sahnelerinde kamyonunun elinden alındığı gerekçesiyle büyük bunalıma girecektir.) Onu arkadaşı gibi görür. Onunla bazı sahnelerde konuşur. Kamyonun ismi de "Aldırma Gönül"dür. İlyas, karakteri henüz oturmamış bir gençtir. Filmde ona uzun yolculuk yazmadıklarında ve kamyonu elinden alındığında verdiği tepkiler olgun bir bireyin vereceği türden tepkiler değildir.

Peki şehirli bir genç olan İlyas ile köylü bir kız olan Asya'nın hikayeleri nerede kesişmiştir?

İlyas bir baraj yapımı şirketinde kamyon şoförüdür. Baraj yapımı Asya'nın köyünde gerçekleşir. İlyas bir gün kamyonu ile giderken köydeki bir bataklıkta kamyonu ile yolda kalmıştır. Bu sırada Asya'yı görür. Başta onun fistanını ve çizmelerini gören İlyas onu bir ihtiyar zanneder. Daha sonra gözleri gözlerine değdiği anda ilk görüşte aşk başlar. İlyas görücülerin geleceği gün Asya'yı kaçırır. Evlenirler. Artık mutludurlar ta ki o güne kadar. Asya'nın doğum yapacağı gece İlyas'a iş yazılmıştır. Hava şartları oldukça kötüdür. İlyas yolda kalan bir minibüs görür. İşte tam da bu sahnede hikayenin seyrini değiştirecek olan karakter sahneye girer. Minibüs'ün başında bekleyen Cemşid'dir. Cemşid, İlyas'tan yardım ister. İlyas başta kabul etmese de Minibüsü kamyonu ile çekmeye razı olur. Minibüsteki onlarca kişinin de hayatını kurtarır. Ancak yolda onu, onu çekemeyen iş arkadaşı görür. Gördüklerini şirket müdürüne yetiştirir. Ertesi gün İlyas'ın kamyonu elinden alınır. Bakım işlerine atanır. Büyük bir buhrana kapılan İlyas ilk defa alkollü eve gelir. Çok geçmeden Asya durumu anlar. Olanı biteni müdüre anlatmak için şirkete gider. İlyas bu duruma çok sinirlenir ve herkesin içinde Asya'ya tokat atar. Artık eve gelmeyen İlyas aşkına, çocuğuna ve yuvasına ihanet eder. Gecelerini şirket sekreteri olan Dilek Hanımın yanında geçirir. İhaneti gözleriyle gören Asya evi terk eder.

Oğlu ile bir başına yol, iz bilmeden yollara düşer. Bir araba çevirir arabada Cemşid vardır. Cemşid gidecek bir yeri olmadığını anladığı Asya'ya evinde kalmayı teklif eder. Asya çaresiz bu teklifi kabul eder. Hikayeye devam etmeden Cemşid karakterini tanıtmakta fayda var. Cemşid bir yol ustasıdır. Ve çalışanları tarafından çok sevilir. İyi kalpli yardım sever bir insandır. Bir depremde karısını ve iki çocuğunu birden kaybetmiştir. Artık yalnızlığını kendine dost edinmişken karşısına Asya çıkar ve olaylar gelişmeye başlar. Son olarak unutulmaması gereken filmin müziğini yapan Cahit Berkay'dır.YORUMLAR (0)