Futbol Nasıl Oynanır?
5 1

Futbol Nasıl Oynanır?

  1201 İzlenme 12.12.2017
Futbol Nasıl Oynanır?
Resmi Büyüt
Spor dallarından en çok ilgi ve rağbet gören şüphesiz futboldur. Futbolu hemen hemen her sokak başında oynayan çocukları görerek futbolu öğrenebiliriz. Ama futbolun kendine has kuralları mevcuttur. Futbol da pek çok kuralın olduğu gibi, önemli oyuncular, takım hocaları, efsaneler her zaman sevilen ve güzel oyun olarak futbol günümüzde en çok ilgi gören spor olduğu unutulmamalıdır.

Futbol iki takımdan 11'e, 11 oynanan, temaslı bir oyun oyundur. Futbol topuyla oynanır. Asıl amaç 7 metrelik kaleye gol atmak. Maç süresi 90 dakikadır. Hazırlık maçları haricinde, en fazla 3 oyuncu değiştirme hakkı  mevcuttur Her iki takımın da oyuncularının kendi forma numaraları vardır ve iki takım sahaya çıkmadan önce renkleri çok benziyor ise daha iyi anlaşılmak için zıt formalar giyilir, aynı  takım futbolcularının formaları aynıdır, sadece kaleciler farklı renkte ya da sade renkli forma giyerler

Standartlarda 4 hakem bulunur. 1'i orta hakem 2 yan hakem (bayrak hakemi) ve kalan son hakemde 4. hakem yani dakikaları ayarlayan ve oyuncu değişiklik sırasında tabeladan gösteren hakemdir. 11'in dışında 7 tanede yedek oyuncu bulunur. Bu oyuncuların başında da bir teknik direktör vardır. Kısaca patron odur. Taktiği ilk on biri yani kısaca çoğu işi yapan adamdır. Hangi takım rakibinin kalesine gol atarsa bu gol olur. Ve 1-0 öne geçer. Bir oyuncu kurallar dışına çıkarsa, rakibine sert bir şekilde faul yaparsa maçın hakemi o futbolcuya sarı kart veya kırmızı kart verir.

Futbol Saha Ölçüleri: 
Sahanın eni 45 - 90  boyu ise 90-120 ölçülerindedir. Sahayı ve oyun kurallarını belirleyen en fazla 15 santimetrelik çizgilerden oluşur. Sahanın, 120 metrelik boyundaki çizgilerine "Taç Çizgisi" 90 metrelik enindeki çizgilere ise "Kale Çizgisi", bu iki çizginin kesiştiği noktalara "Köşe Noktası" ( Köşe Gönderi) , sahayı tam ortadan ikiye bölen çizgiye "Santra" çizgisi ve bu santra çizgisinin sahanın enine boyuna tam ortasındaki noktaya "Santra Noktası", bu noktayı 9.15 m. çapındaki daire şeklindeki çizgiye "Orta Yuvarlak" denir. 

Başlama Vuruşu: Santra noktasında, Hakemin düdüğüyle oyunu oyuncu başlatırken, her iki kulüpte kendi yarı sahalarında olması gerekir ve karşılaşma başlar.

Serbest Vuruş: Kuralları çiğneyecek şekilde rakibine sertlik vb. hareketlerde bulunan takımın lehine verilen karardır. Atış yapılırken, rakip takım oyuncuları 9.15 m. uzaklıkta olmalıdır. 

Hakem: Bir futbol maçında genelde 4 hakem yer alır. Maçı yöneten orta hakem, emin olamadığı durumlarda yardımcılarıyla istişare yapar ya da uyarılıp verilen karar yanlış ise düzelmede yardımcı olurlar. Yan hakemler ofsayt pozisyonunu takip ettiği gibi çizgilerde topun çıkıp çıkmadığını, karşılan takım oyuncularının, orta hakemin görmedi yerlerde birbirileriyle itip kakışmalarını takip eder ve uyarır. Artık hakem sayıları bazı yerlerde veya uluslar arası organizasyonlarda çoğaltıldı. Artık görülemeyen pozisyonlar, yanlış kararların önüne geçmek için video yardımcı hakem sistemi de geliyor...

Kartlar: Oyuncuların, kurallara aykırı  sertlik veya centilmenlik dışı hareketlerden  hakem tarafından cezalandırılmasıdır. Kırmızı kart gören oyuncu müsabakadan dışarı çıkartılır ve takımı oyuna eksik oyuncuyla devam eder. İki sarı kart gören oyuncu da kırmızı kartla dışarı çıkartılır.

Günümüzde futbol en çok takip edilen spor dallarından biridir. Her maç için stadyumlara on binlerce kişi maçı izlemek için gider. Taraftarlar bu güzel oyunun en önemli parçasıdır. Bu büyüyen ekonomide taraftarlar büyük rol oynar. Takımı için, son parasını bile takımının maçına bilet alan taraftarların varlığı futbolun ne kadar sevildiğinin kanıtıdır. Yani futbol günümüzde büyük değerdir.


YORUMLAR (0)