Bazı Futbol Terimlerinin Anlamı
5 1

Bazı Futbol Terimlerinin Anlamı

  927 İzlenme 6.12.2017 1
Bazı Futbol Terimlerinin Anlamı
Resmi Büyüt
Futbol da bu kurallarla beraber, pozisyonlar ne kadar izlense de tartışması bitmeyen bitmeyecek sporun adıdır futbol. Ne yıldızı biter, ne tartışması, yıldızlar efsane olur, yerine yenileri gelir!

Penaltı : Penaltı belkide çoğu kişinin kolayca ve basitçe 7 metrelik kaleye gol atmasıdır. Penaltı ceza sahası içinde yapılan faullere veyahut el çarpma durumuna denir. Penaltı noktası kaleden 11 metre uzaklıktadır. 

Burun Vuruşu : Burun vuruşu aslında kramponumuzun veyahut ayağımızın baş parmak ile vurulan şutlara denir. Genellikle futbolcular bu vuruş stilini tercih etmezler. Genelde bu vuruş sert ve düz bir biçimde gider. Ama dediğimiz gibi bu vuruşun bu zamanda futbolunda yeri kalmadı desek yeridir. Genellikle futbolcular çok zor durumuda kaldığında kullanabiliyor. 

De marke : Futbolda örneğin defans oyuncusu stoperin forvet oyuncusunu kontrol altına almasıdır. Deplasman ise bir takımın dış sahadaki oynayacağı karşılaşmadır. Kısaca bir futbolcunun markaj altında kalmama durumudur. Günümüz futbolunda her takım hocasının yaptığı bir durumdur markaj. Öncelerden de marke durumu önemli bir şey değildi ama günümüz futbolunda markaj kavramı çok önemli bir durum ve taktiktir.

Deplasman : Bir takımın maç için başka takımla maç yapmak için onun sahasına gitme durumudur. Örneğin: Bursaspor'un, Kayseri maçı için Kayseri'ye gitmesidir. Günümüz futbolunda da deplasman ve ev sahibi en önemli etkenlerden biri haline gelmiştir. Sebebi ise taraftardır. Çünkü takımı ayakta tutan, ateşleyen taraftarıdır. Kulüp başkanları boşuna mı sesleniyor taraftara maçlara gelin diye.

Rövaşata: Havadan gelen topu kendisini geriye ve vücudunuda geriye yaslayarak ayaklarıyla makas biçiminde vurmasıdır. Her futbolcunun yapabileceği bir vuruş tarzı değildir. Genelde biraz daha atlet oyuncuların yapabileceği bir iştir. Atan oyuncuda jeneriklik yani kısaca süper gol atmış olur. 

Ofsayt : Hücuma giden kulüp futbolcusu, top kendisine atıldığı anda rakibin son kişisinden (Kaleci hariç) önde ise hakem ofsayt verir. Ofsayt sadece karşı takım alanında gerçekleşmekte olup taç atışından olmaz.


YORUMLAR (0)