Parola Ne Sahnesi - Şaban Oğlu Şaban
5 1

Parola Ne Sahnesi - Şaban Oğlu Şaban

  1869 İzlenme 1.12.2017 1
Parola Ne Sahnesi - Şaban Oğlu Şaban
Resmi Büyüt
Bu videoyu çocuklarımıza izletirmeliyiz. Bolca gülsünler, saflığın seyrini doyasıya izlesinler. Sadece somut düşünebilen Şaban'ı hiç unutmasınlar.

Kemal Sunal ve Şener Şen ikilisinin Şaban serileri Türk sinema tarihinde eşsizdir. Şimdiki çocukların bile hala favori filmleri arasındadır. Nasıl eşsiz olmaz ki. Saflıkları, öfkeleri, beceriksizlikleri, sevgileri ile kendini beğendirmeye calısan yanlarıyla çok içimizde karakterlerdir. Benliğimizde dolaşan bir belirip bir kaybolan his ve yeteneklerimizin bir yansıması gibidir o filmlerde onlar.

Şabanoğlu Şaban da; asker/komutan/parola/ repliğinde. Komutan parolayı sorarken; tam bir vatanseverdir. Sorumluluk sahibi, sabırlı, belki o dönem için okuma yazma bile bilmeyen askerine elinden geldiğince hoşgörülü. Şaban ise küçük bir yerden gelmişliğin kaygıları içinde, olabildiğince elinden geleni yapmaya çalışan ancak kapasitesi somut anlamalardan öte gidemeyen, bir saf genç. Saflığı ona sempatiklik de veriyor. Çünkü bu saflık onu, zorbalıktan korumuş. Zorbalıktan korunmuş ama çam devirmeden de edemiyor. Çünkü çam devirmeyi nedir, onu da bilmiyor.

Evet, ciddilik önemli bir erdem olsa da ne kadar hasretiz; göründüğü gibi olan böyle insanlara..Ya da olduğu gibi olan; bize hayal kırıklığı yaşatmayacağını bildiğimiz böylesi insanlara… Böylesi insanlara; donanımlı yanlarıyla… Yeter ki gülüşleri samimi olsun. Vaadettikleri samimi olsun.. Ağlayış ve üzüntüleri samimi olsun.. Şaban oğlu Şaban tebessüm ettirse de; ne çok sey yazdırıyor ve hatırlatıyor şimdi.


YORUMLAR (0)