Eypio & Burak King - Günah Benim
5 1

Eypio & Burak King - Günah Benim

  1350 İzlenme 30.11.2017
Eypio & Burak King - Günah Benim
Resmi Büyüt
Youtube'da atıldığından beri en çok sevilen şarkıların başında gelen, hala dilimizde olan Günah Benim şarkısını burada izleyebilirsiniz.

Bu tip parçalarda sanatçıda kendini ifade etme daha ön plana çıkıyor. Ayrıca müzik, akustik vb. ile dünya daha isli puslu bir halde görünüyor.

Bu işler puslar, yolunda gitmeyen şeyler, yalnız kalmalar içinde; kişinin kendisiyle hesaplaşmaları dikkat çekici olsa da; mekanın darlığı ve pusu insan ruhunu besleyemiyor. Mekan bir psikolojik bir rehabilite sağlayamayınca da anlam yönünden bir bocalama, eserde belirgin oluyor. Ne dinleyen, ne ifade eden bir sahili selamete ulaşamıyor. Belki bütün kullanılan bu imgeler, bir hayat tecrübesizliği. Hayatta yalnız kalmanın, belki hayatı tanıyamamanın verdiği karamsarlık. Oysa hayat bir çıkmaz sokak oyunu gibidir. Küçük çocukların bulmacalarındaki o çıkmaz yollar gibidir.

Küçük karınca karşıdaki peteğe ulaşmak istiyor. Ona yardımcı olabilir misin? diye soran bulmaca gibidir.
Yollar hep kolaydır da. Bazen denemek gerekir. Bir çıkışın olduğundan şüphe etmemek gerekir. Yanlış yapıldı ise; silip geri dönüp bazen yeniden başlamak gerekebilir. Bir bulmaca kağıdının sayfası gibi; mekanın da temiz olması gerekir. Ki insan çözümü daha kolay görsün.

Bu klip çok şey anlatıyor da. Hep tersinden anlatıyor. Bir gün yüzü göstermeden anlatıyor..

Mekan nezih değil. Oysa değişebilmek, hedefe ulaşabilmek için; nezahete ve temizliğe ihtiyacımız vardır.. İnsana layık olan budur. Ki bu küresel bir problem olarak, tüm insanlık için yeniden ele alınmalıdır. Gölgeli bir ağacın altı ne kadar nezihtir..

Özeleştiri güzel. Yalnızlığın ve birbaşına kalmanın insanı beslediği, eser anlamında daha üretken yaptığı doğru. Ama bütün bu değişimlere engel fiziki şartlar; değişime isteksiz psikolojik ortam içinde; birinin birine çare olması hiç inandırıcı değil. Sadece bir aldanma ve kişinin kendisinin bile farkında olmadığı aldatmacadan ibarettir.

Sonuç; Eser sahibinin, bu ortam ve psikoloji ile değişme ihtimalinin azlardan az olduğu; derdine çare birinin olmasının ihtimal dahilinde olmadığıdır. Çare zannedilen kişinin ise; ancak heba olacağıdır.


YORUMLAR (0)