Köşe Vuruşu (Korner) Nedir?
5 1

Köşe Vuruşu (Korner) Nedir?

  1743 İzlenme 21.11.2017
Köşe Vuruşu (Korner) Nedir?
Resmi Büyüt
Futbolda en çok duyulan cümlelerden biri olan köşe vuruşu olarak nitelendirilen, topu oyuna atma denemelerinden birkaçıdır. Topun hepsi, en son defans yapan kulübün herhangi bir futbolcusu ellediğinin ardından kale çizgisi dışına ayrılmışsa rakip kulübü korner vuruşu hakkına sahip olur. Korner atışı, topun ayrıldığı yerden en yakın köşeden atılır.

Korner dünyada önemli bir atak varyasyonuyken ülkemizde sadece doldur boşalt olarak yapılır. Takımlarımızın çoğu ne kornerlerde atak yapabiliyor ne de defans yapabiliyor.  Kornerlerde alan savunması etkili bir defans şeklidir. Ama biz sadece isim olarak baktığımız için ayrıntılarına girmeyi gerek görmüyoruz ve bu takımlardan bir virüs gibi milli takımlarımıza uzanıyor. Alan savunmasını sadece top odaklıdan ziyade rakip temelli de yapabilirsiniz. 

Rakibin mesela etkili bir hücum silahı varsa kornerlerde örnek veriyorum ligimizden Pepe, Maicon, Avrupada Ramos, David Luiz gibi oyunlara birebir adam markajı yapıp alan savunmasını devam ettirebilirsiniz. Eğer sen bu oyunculara tedbir almıyorsan alan savunmasında gelir yıllarca Alex-Lugano gibi günümüzde Belhanda -Maicon gibi her atakta tehlike oluştururlar, savunmayı bozarlar. Gol atmasa bile öne koşularla savunmayı dağıtır, arkadaslarına alan açarlar. Sonuçta duran top tıkanan oyunlarda bir nimettir ve korner de basında gelir. Birkaç sene önceki şampiyonlar ligi finalinde Ramos'un A.Madrid'e attığı gol uzatmalara götürmüş kupayı kazandırmıştı. Akan futbolun bu kadar durduğu savunma varyasyonlarının bu kadar arttığı ve fiziksel oyuna dönüşen günümüz futbolda korner gibi nimetlerden yararlanmak gerekir.

Savunmanın yanında biraz da korner ataklarından bahsedeyim. Ön direk koşuları savunmayı kaydırır arka alanda boşluklar oluşturur. Hele bir de yan top savunma zaafiyeti olan bir kaleciye denk geldiysen tadından yenmez. Rakibin alan savunması veya çizgi savunması yapıyorsa bunu sadece taktikte bilip o şekilde durup uygulamıyorsa 1-0 önde başlıyorsunuz demektir ve penaltı kadar sevinmelisiniz korner kullanırken.

Hazırlayan : Berkay Atalay

YORUMLAR (0)