Eski Türkiye ve İnsanımız
5 1

Eski Türkiye ve İnsanımız

  953 İzlenme 20.11.2017
Eski Türkiye ve İnsanımız
Resmi Büyüt
Birçok farklı kelimelerde koyabiliriz mesela bir mutluluk, güven, komşu ilişkisi tuhaf geliyor ama nedenini şöyle söyliyim sizlere: Komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir hadis'i şerifiyle başlayalım.

O zaman da şimdiki zamandaki gibi ekmek poşete konulup komşuya gösterilmezmiş görüpte canı çekmesin diye montun içerisine koyulup eve öyle götürülürmüş. 1929 krizine ne demeli dünya kıtlıkla boğuşuyor yiyecek bir lokma ekmek bir damla su yok, ekmek karne verilerek alınıyor mark değerini yitiriyor ve şöminenin içerisine atılıp yakılıyor. Enflasyon yüzde yüz oluyor bu da ciddi anlamda birçok insanın açlıktan ölümüne sebep oluyor ama yinede kimse of bile demiyor, halinden memnun. Şu zamandaki gibi kalorifer yok herkes soba yakıyor, orda toplanıp derin sohbet yapılıyor. Kukla oyunları yapılıyor, fıkralar anlatılıyor, hatta ve hatta leğen de çocuklar yıkanıyor o ıssız bir ateşin etrafında güzel bir mutluluk görüntüsü ve abidesi çıkıyor. Ortaya o zamanda var yokmuş yok varmış ne istenirse yok herkes kendi oyuncağını yapar. Kardeşler babaları birine almayıp birine alınca üzülür sabah abisini o pantolonunu giymek için can aktarmış, bayramdan bur gün önce bayramlıklar yaptığın altında saklanırmış bu mutluluk abidesi 70'li yıllarda beliriyor. Gaz kuyruğu, ekmek kuyruğu, bakkal kuyruğu ve karaborsacılık hat safhada yani öylesine kötü bir dönemden geçilmiş ki herşey tam bir kaos ortamına dönüşmüş. Ayrıca o kuyruklarda sevgililer aşkını bulmuş, örgü yapılır sıra gelene kadar gerçekten yine o suratlarından mutluluklar eksik olmazmış, herşeye zam var o zamanda üstelik kavanozlarda saklanır alınamayacağı için bekletilirmiş, bizlerde önümüze binbir çeşit yemek gelir. 

Halimize şükretmeyiz o insanların yaşadıklarını unutur olmuşuz, şimdi telefon denilen bu alet bizi sohbetten bıraktı yani kimse kimse kimseyle konuşmuyor. Televizyon izlemiyor muhabbet edilmiyor, komşuluk ilişkileri bitmis, eski zamanda biri televizyon aldı mı akşamları izin istenir o eve gidilir tek bir kanalda tv izlenir sohbet edilirmiş. Hep o zamanda yaşamak istemişimdir, ama gerçekten olmadı, şimdi kitap okuma yok sanal alemde full takılıyoruz sohbet etmiyoruz tıkır tıkır oynayıp kendimizden geçip evde tam bir sessiz sinema yaşanıyor buda gerçekten iletişim bağlarımızı koparıyor. Keşke hiç olmasaydı da herkes birbirine baksa bari öyle bir iletişim kurulsaydı ama nerde maalesef yok, arabalarda da yine 70'li 80'li yıllarda en lüks araba mercedes köylerde at arabasıyla gidilirdi.

Çocuklar o karda kışta yürüyerek yakın ayakla giderlermis çünkü çoğunun maddi durumu yokmuş, öküzle tarla sürülür hatta parası olmayan kendisi sürermis koca bir tarlayı. Köylü, ağa iliskiside o dönemde ortaya çıkıyor, insanlar maraba olup ağanın tarlasını sürüyor. Halbuki onların ona minnet etme ihtiyacı yok, bizler baş kaldırıp köyü terketsek o hiçbirşey yapamaz yani ama buda yok maalesef öyle saf öyle temiz insanımız var mı halen sömürülüyor. Oyunlarda ise atari denilen alet var bir elimizde oyun kolları bir elimizde silah habire gerçek kış gibi sıkıp durur öldürür savaşır sabahtan akşama kadar kalkmaz köyün bütün çocukları toplanır oynarlar zevklerini yener can atarlardı. Oynamak için şimdi ama internet kafe playstation cafeleri var para veriyoruz ama o zamandaki mutluluğu yakalayamıyoruz ışte geçmiş gelecek arasında çok şey var krizde olsa o insanlar halen mutlu şimdi onlar yok biz mutsusuz. Allah herkese hayırlı ömür nasib etsin.


YORUMLAR (0)