Türkiye 3-2 Çek Cumhuriyeti - Muhteşem Bir Geri Dönüş
5 1

Türkiye 3-2 Çek Cumhuriyeti - Muhteşem Bir Geri Dönüş

  1235 İzlenme 17.11.2017
Türkiye 3-2 Çek Cumhuriyeti - Muhteşem Bir Geri Dönüş
Resmi Büyüt
Türk futbol tarihinin en unutulmaz karşılaşmalarından biri olan Türkiye-Çek Cumhuriyeti maçını efsane bir geri dönüşle kazanmayı bildi. Şüphesiz şuan bile televizyonda Nihat Kahveci veya kaleci Petr Cech'i gördüğümüzde o günkü yani Euro 2008'deki maçı hatırlarız ve o duyguları tekrar yaşarız.

Maçın 74. dakikası skor 2-0 golleri, 34. dakikada Jan Koller ve 62. dakikada Plasil’den geldi. Bu Umutların tükendiği, tırnakların yenildiği andı. Elenmek istemiyorduk ve halen inanıyorduk ama zordu, bunu herkes biliyordu.

Yine de takıma full destek veriyordu anlı şanlı Türk milleti. Ve İşte o 74. dakikada Arda Turan’ın fileleri havalandırmasıyla birlikte umutlarda geri geldi. Ve bir an herkes başaracağız umuduyla desteklemeye devam etti ve Maç 2-1 idi. 86. dakikada Hamit ortayı açtı Petr Cech çıkıp eliyle alim derken elinden kaçırdı ve top yere düştü. Topun düstüğü yerde de Nihat Kahveci vardı. Mutlak gol pozisyonu, bu gol hiç kaçamazdı. Nihat attı 2-2 oldu, bu gol ancak penaltılara gitmeye şans verdi. Bu Türk milletine bu milli takıma bu oyunculara yetmezdi maçı şansa bırakıp penaltılar ile elenmek istemiyordu. Ha gayret deyip dikine doğru oynuyordu. Ve kısa bir süre sonra Hamit Altıntop, Nihat’ta süper bir ara pası verdi. Nihat kontrol etti açıyı buldu ve plasse vuruşu yaptı. Top üst direğin altına çarpıp gol oldu Nihat yine sahnedeydi. Spikerler çıldırdı Gooooool diye bağıra bağıra sesleri kısıldı bütün Türk milleti ayaktaydı ve deliler gibi çılgınlar gibi sevindi. 2008 Avrupa Futbol Şampiyonasındaki maçlarda attığımız son dakika golleri ile bu turnuvadan sonra " Biz bitti demeden bitmez" A milli takımımızın sloganlarından biri oldu ve efsaneleşti.

Daha önce futbol da Milli takımızın 3. olduğu 2002 Dünya kupasından sonra böyle bir sevinç ile belkide hiç tanık olmamıştık. İşte o tarihi maçın özeti böyledir. Şimdiki milli takıma bakıyorum hiç ruh yok beceri yok, kaybettiklerinde bazen bu maçı açıyoruz ve zor da olsa morelleniyoruz. BU TARİHİ MAÇI HİÇ KİMSE UNUTAMAZ, UNUTTURAMAZ..


YORUMLAR (0)