Futbolda Yabancı Sınırlaması Nedir?
5 1

Futbolda Yabancı Sınırlaması Nedir?

  891 İzlenme 17.11.2017
Futbolda Yabancı Sınırlaması Nedir?
Resmi Büyüt
Bu aralar sürekli Türkiye'de gündeme gelen yabancı sınırını kısaca tarif etmek gerekirse, kulüpler kadrolarında yabancı futbolcu daha az almak zorundadır. Örnek verecek olursak oynanan bir maçın 11'inde 8'i Türk, 4 yabancı olmak zorunda gibi bir örnek verebiliriz. Veyahut belirlen bir kurala göre kulüplerin kadrolarında 14'ü Türk, 14'ü yabancı futbolcu kadrosuna alabilir. Bu sınır gelirse gerekli açıklamayı ilgili kişiler daha net söyleyecektir. Bu kurala faydalı diyenlerde var zararı olur diyenlerde vardır.

Yıllardır ülkemizde büyük bir kaos ortamına yol açan, hemen hemen her spor programında maçlardan sonra tartışmalara konu olan yabancı sınırlaması ülkemizde son zamanlarda git gide büyük bir problem haline geliyor. 5 yıl sonra ülkemiz futbolunu nerede görüyorsunuz? Hiçbir zaman problemi kendimizde aramadık, bizim sorunumuz acaba yabancı sınırlaması mi yoksa altyapı eksikliği yada ülkemizde gelecek vaat eden gençlere yeterli önemin verilmemesi mi? Yabancı sınırlaması hakkında her ne kadar konuşsak da bir yere varamayacağız. 

Yapılması gereken aslında çok basit biraz da bu kriz döneminde çuvaldızı kendimize batırmamız lazım. Her taraftar iyi bir futbol, iyi bir oyuncu izlemek ister. Türk yada yabancı her ne olursa olsun kalite vazgeçilmezdir. Kaliteyi yakalamak için bu kadar konuşmak yerine uygulamalar yaparak Türk futbolunun altındaki tohumları filizlendirebiliriz. Sonuçta bu meyveyi yiyecek olan yine bizleriz. Şimdi soruyorum sizlere; sağ bekte 4.75 milyon euroya alınan Tarık Çamdalı mı yoksa 4 milyon euroya alınan Marianoyu mu izlemek istersiniz? Burada söylemek istediğim kesinlikle Türk oyuncuların beceriksiz yada yetersiz olduğu değil. Daha güzel örnekler verecek olursak Trabzonsporun ve Milli takımızın ileride vazgeçilmez oyuncuları arasında yer alacak olan Yusuf Yazıcı, kariyerinde Bayern Munich, Atletico Madrid gibi takımlarda oynayan Jose Sosayı kesmesini örnek verebiliriz. 

Kesinlikle yabancı sınırlaması Türkiye getirilen bir sınırdır. Artık birilerinin çıkıp bu durumun önüne geçmesi lazım. Bizim ülke olarak yeni Yusuflar, Abdülkadirler, Çağlarlar, Ozan Tufanlar çıkarmamiz lazım. Ne türlü sınırlama gelirse gelsin forma aslanın ağındadır. Çalışan, hak eden formayı alır. Forma sosyal medyada, basın mensupları karşısında veya televizyon programlarında kazanılmaz. Forma idmanda çalışılıp, maçta ıslatılınca kazanılır.


YORUMLAR (0)