Trabzon Akyazı Stadı Hakkında Bilgiler
5 1

Trabzon Akyazı Stadı Hakkında Bilgiler

  1186 İzlenme 1.9.2016 22
Trabzon Akyazı Stadı Hakkında Bilgiler
Resmi Büyüt
Bu videomuz da konum olarak deniz kenarında inşa edilen Türkiye'nin en güzel stadyumlardan bir tanesi olma adayına sahip Akyazı stadından bahsedeceğiz. Konyaspor'un yeni stadı olan Torku Arena'ya, Bursaspor Timsah Arena stadına ve son olarak Beşiktaş yeni stadı olan Vodafone Arena'ya kavuştu. Şimdi tüm futbolseverlerin gözü Trabzonspor'un yeni stadında.

1 Haziran 2014 tarihli habere göre Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç:
"1950'li yıllardan kalma beton yığınları stadyumlar yerine, kentin dokusuyla uyumlu, standartları yüksek, sadece spor alanı olmakla kalmayan, sosyal ve kültürel alanlar da içeren dev yapılar Türk sporunun hizmetine sunuyoruz." açıklamasında bulunmuştu. Bu açıklama sonrası 23 şehirde 25 tane stadların inşasına başlanmış veya devam ediyordu. 

Bu stadyumların içinden hiç kuşkusuz en merak edileni Türk futbolunun 4. büyük kulübüne ev sahipliği yapacak olan Trabzon Akyazı stadyumuydu. Stadın inşaatına 28.06.2013 tarihinde başlandı. Bitiş olarak 29.05.2015 tarihi belirlendi ancak her stadyum inşaatında olduğu gibi bu projede de ciddi bir gecikme oldu. Stadyum konumu itibariyle fazlasıyla beğenildi. Tam olarak deniz kenarına atılan temel ve diğer yandaki ormanlık alan Trabzonspor'un özellikle Avrupa maçlarında rakip takım taraftarları ve medyası için ciddi bir ilgi odağı haline gelecektir. Trabzonspor taraftarının kavuşmak için gün saydığı ve her geçen gün daha fazla özlem duyduğu Trabzon Akyazı stadyumu 41.513 kapasiteli olacak. Bu rakam kimileri için özellikle stada olan ilginin ilk dönemde yoğun olacağının öngörülmesi üzerine azımsandı. Trabzonspor taraftarının takımlarına olan ilgisi düşünüldüğünde pekte haksız olmadıklarını söylemek zor olmayacaktır.

Deniz doldurulmasıyla yapılacak olan Akyazı Stadı, Karadeniz halkının en büyük isteklerindendi. Proje maliyetinin 250 milyon TL civarında olduğu öngörülüyor. Şimdiden tüm sporseverlere hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Hazırlayan : Enes Kutukçu

YORUMLAR (1)

  1. tsubasa
    5.9.2016 17:34:13

    Zemini güzel olur umarım.