Tarihte İlk DNA Testi
5 1

Tarihte İlk DNA Testi

  1272 İzlenme 7.11.2017 1
Tarihte İlk DNA Testi
Resmi Büyüt
Okul hayatımız boyunca gördük ki, insanların biyolojik özelliklerinin tamamı DNA denen yapıda 2 kopya olarak kodlanır. Ve bu kopyalardan biri anneden, diğeri babadan alınır. İşte bu yüzden insanların DNA dizilimleriyle, anne ve babalarının DNA dizilimleri neredeyse aynıdır. 

1974 senesindeki Cüneyt Arkın'ın oynadığı Battal Gazi'nin Oğlu filminde, Battal Gazi'nin evladı olduğunu kanıtlama sahnesi "dna testi" gibi bir izlenim bıraktı seyircilere. Bu kısa sahnede Cüneyt Arkın, kılıcı yerinden çıkarmak için elini kılıcın sapından tutarak kılıcı yerinden söktü ve Battal Gazinin gerçek oğlu olduğu ispat etmeyi komik bir görüntü olsada başarmıştır.

Eski Türk filmlerindeki altın çağı, sarf edilen büyük emekler ve o zamanın değerli filmlerinden 1 tanesi kesinlikle Battal Gazi Oğlu filmidir. Çünkü bu filmle beraber gelecek güzel filmlerin habercisi oldu. Neredeyse bu devirde bile bu tarz filmler ne yazık ki görmek pek mümkün değildir. Daha yeni yeni savaş filmleri ve tarihimizi anlatan filmleri vizyonlarda veya dizilerde görmekteyiz.

Günümüzde insanlar DNA testi yaptırarak bir bebeğin biyolojik anne, babasını öğrenebilmektedir. Çoğunlukla filmlerde ve dizilerde gördüğümüz bu olay, birçok durumda suçluların yakalanmasında da kullanılabilmektedir. Hatta şu sıralarda yeni bir trend olarak, DNA testi ile soy ağacı çıkartmak mümkün… Aileniz soylu bir kraliyet ailesinden veya bir Osmanlı hanedanlığından geliyor olabilir mi? İşte bu sorulara DNA testi ile cevap bulabilmeniz mümkün. 


YORUMLAR (0)