PES 2018 İnceleme
5 1

PES 2018 İnceleme

  1046 İzlenme 30.10.2017
PES 2018 İnceleme
Resmi Büyüt
Bir çoğumuzun hayatında bizleri meşgul eden belli başlı bir bilgisayar oyunu bulunmakta. Gelelim bu oyunların başında bulunan PES 2018 incelemesine.

Pes yani diğer adıyla pro evolution soccer serisiyle 2010'da tanıştım tabi ki şimdi ki oyunlarla kıyaslama gerçekleştirmek mümkün değil ancak o zamanlar pes serisi daha çok ilgi görüyor ve daha çok seviliyordu en azından benim adıma tam olarak böyleydi. 2013 serisiyle gözümde tam bir zirve yapan PES bir çok oyun severin ilgisini çekti, oyun motoru, oyun içi akıcılık, oyuncu yüzleri derken bir çok anlamda yenilikle tanışmamıza imkan sağladı Pes 2013. Bir oyun olarak değil de gerçekçilik olarak olaya baktığımızda FIFA serisi her zaman bir adım önde Pes serisinden tabi bu benim kendi görüşüm. Pes 2014 serisiyle tam bir fiyaskoyu karşımıza oynamamız adına sundu ve bir çok oyuncusunu bu seriyle kaybetti. Tam o yıllarda Fıfa büyük bir gelişme içinde olduğunu bizlere gösterdi ve Fıfa 14-15-16 serileriyle çoğu Pes seven oyun severin Fifa'ya geçmesine sebep oldu. Hatta bir çok Pes oyuncusu Fifa'ya dönmek istemediğinden Pes 2013 oyununu yıllarca oynadı. Dayanamayanlar tabi ki sonrasında Fıfa kervanına katılarak Pes oyununu gözünden çıkardı. 

3 senelik büyük bir kaybın ardından bir çok oyun sever Pes serisinin artık geri dönemeyeceğini bitmeye yakın olduğunu düşünmeye başladı, bende o oyun severlerin arasındaydım ve Fıfa oyununa tam olarak ısınmaya başlıyordum ki Pes 2017 oyunuyla Pes aramıza geri döndüğünü bizlere gösterdi. Pes 2017'de farklı bir oyun motorunu deneyen Konami şirketi aslında bayağı bir risk aldı. Hepimizin bildiği risk olmadan başarı olmaz sözünün bir kez daha gerçek olduğunu Pes 2017 gösterdiği başarıyla bana gösterdi. Oyun içi akıcılık, oyun motoru, oyuncu yüzleri, oynanış, bir çok açıdan önceliği bulunan Pes2017 bu sefer karşımıza lisans sorunuyla çıktı ve beni de maalesef ki kaybetti. Demo oynanışı sırasında grafik olarak bayağı bir başarılı bulduğum ve o eski günlerine geri döneceğini düşündüğüm Pes2017 takımların lisanslarını alamayarak beni ve bir çok oyun severi tam olarak hayal kırıklığına uğrattı. Bununla beraber Fıfa serisine ''mecbur'' olarak geçmek zorunda olduğumu farkettim. Genel olarak baktığımız da Pes serisini oynayanlar şuan bir takım yamayla birlikte oynuyor ve ya hiç oynamamakta. 

Hepimizin sevdiği Pes bu sevilmeyle anlaşılan o ki başa çıkamadı ve bizleri kaybetti. FIFA 17 almış olduğu liglerin, stadyumların lisanslarıyla gerçekçilik oranını bir hayli arttırmış ve Pes 2017 oyunun bayağı bir ötesinde bulunmakta. Pes 2017 tabi ki oynanış olarak bizlere kolaylık sunsa da bu şartlar altında fazla ömürlük bir oyun olacağını düşünmüyorum..

Hazırlayan : Samet Berkay Gül

YORUMLAR (0)