Video Hakem Uygulaması Nedir?
5 1

Video Hakem Uygulaması Nedir?

  995 İzlenme 27.10.2017
Video Hakem Uygulaması Nedir?
Resmi Büyüt
Günümüzde teknolojinin girmediği alan kalmadı artık. Fabrikalarda bile insansız çalışan robotlar var. Hatta üreticiler koskoca fabrikayı insansız şekilde yönetebiliyor artık.

Video hakem sistemi nedir diyecek olursak kısaca; maç oynanırken hakemi şüphede bırakan ya da futbolcuların ısrarlı itirazda bulunduğu taktirde, görevlinin tv başında pozisyonların tekrarını bakarak diğer hakemlerle kulaklık yardımıyla konuşarak ve onlardan gelen bilgiye göre hareket ederek bir uygulama olarak nitelendirebiliriz.

Şimdiki konumuzda hatta kısa videoda olay futbol. Futbolda gol oldu mu olmadı mı, faul mu değil mi, penaltımı değil mi soruları sıkça sorulan sorulardan. Belkide bu teknoloji geldikten sonra bu sorular pek fazla sorulmuyacak gibi. İllaki bu teknolojinin faydaları gibi gözüksede, aleyhinede olcak durumlar vardır. Ama en azından hakemler yanlış karar versede o pozisyonu izleyip geri çevirme ihtimali var.

FIFA'nın şüphede kalmış pozisyonları düşürmek için çabaladığı "video hakem" teknolojisi ilk kez İtalya - Fransa karşılamasında uygulandı. Saha içinde her pozisyonda uygulanmayacak olan sistem, sadece tartışmalı gol, kırmızı kart veya penaltılar için devreye girecek. Futbolseverler tarafından beğenilsede bu sisteme karşı olanlarda pek az değil.

Bu kısa videomuzda bu olayları görücez. Hangi amaçla, ne tür pozisyonlara bakılacağını ilerleyen zamanlarda görüceğiz. 


YORUMLAR (0)